Syntetický materiál s dlouhými molekulami, jejichž základem je vodík a křemík, našel v našich domácnostech širokou škálu upotřebení. Ponecháme-li stranou pohled do zrcadla s případnou ukázkou použití kontaktních čoček, medicínského či kosmetického silikonu, najdeme ho ve velké části současných tmelů, plnidel a lepidel nejen v kuchyni a koupelně.

V kuchyni se začal čím dál tím častěji objevovat i ve formě drobných pomocníků. Rychle si na tomto poli dobyl popularitu nikoli líbivostí tvarů a barev, ale především vysokou odolností vůči rozdílným teplotám. Běžně totiž může být vystaven -40 °C až +180 °C.

Navíc je ohebný, pružný a dobře vzdoruje UV záření a povětrnostním podmínkám vůbec. Mezi další méně známé vlastnosti silikonu patří odpudivost vody a propustnost par. Dají se do něj přidávat složky, které jeho přednosti ještě vylepšují. Některé druhy sanitárního silikonu obsahují složku proti šíření hub a plísní.

Naopak doplňky pro kuchyňské použití jsou vyráběny tak, aby vydržely ještě vyšší teplotu - až +350°C. Doporučená nejnižší a nejvyšší teplota se však může u jednotlivých výrobců značně lišit, proto si před nákupem pročtěte charakteristiku produktu. Vyvarujete se tak toho, že domnělou zapékací mísu budete moci vystavit jen s ovocem na stůl. K nepřátelům silikonu patří jen přímý plamen a ostré nástroje.

Nůž na sekání bylinek se silikonovým pouzdrem
Nůž na sekání bylinek se silikonovým pouzdrem od značky Normann Copenhagen, prodává Galleria Buvoli.

Pro radost z pečení

Ačkoli silikon vládne řadou neodolatelných vlastností, které se v kuchyni uplatní prakticky, dnes už jimi překvapí jen málokoho. Proto se výrobci snaží přijít na další způsoby, jak využít jeho ohebnost pro vytvoření nových pomocníků, a zpestřit tak pobyt v kuchyni i následné stolování.

Takže se vedle pečících forem, podložek, válů a všemožných míchadel stále častěji objevují drobnosti jako malé silikonové přísavky různých barev a tvarů sloužící k rozeznávání sklenic stolovníků.

Mnozí ocení silikonové smyčky na potraviny. Ty se využijí zejména při přípravě závitků a rolád, aby se během tepelné přípravy v troubě či hrnci neotevřely. Smyčky se však hodí i pro studenou kuchyni - pojídání sepnutých sendvičů nebo wrapů bude pohodlnější pro malé i velké strávníky.

Forma medvídek
Forma medvídek DELÍCIA SILICONE, 348 Kč, vyrábí Tescoma.

Ohebnost silikonu potěší majitele kuchyní s nedostatkem skladovacího prostoru, protože skládací mísy, cedníky a trychtýře lze jednoduše vložit do nízké zásuvky.

Miska se silikonovým víčkem zase dávkuje sladkosti, aniž by bylo třeba ho celé snímat, čímž se omezí riziko rozsypání bonbonů nebo ořechů. Porcelánové kalíšky a šálky potažené pruhem silikonu zabrání popálení.

Kuchyňští experimentátoři mohou vyzkoušet také závaží na čajový pytlík či loupač česneku ve tvaru trubky, do něhož se vloží dílek a válením se zbaví slupky. Ať se silikonové doplňky do kuchyně zdají někomu být více či méně užitečné, mají ještě jednu nespornou výhodu.

Líbivé tvary a barvy z nich dělají užitečný dárek, který nebude dál kolovat a obdarovaný si jej s radostí nechá.

Značky myDRINK Ocean
Značky myDRINK Ocean přilnou na sklenice, 149 Kč za sadu 12 kusů, vyrábí Tescoma.

Miska FEEL X na odkapávání nádobí, různé velikosti a barvy, od 129 Kč, vyrábí Tescoma
Miska FEEL X na odkapávání nádobí, různé velikosti a barvy, od 129 Kč, vyrábí Tescoma.


Mašlovačka silikonová DELÍCIA, 69 Kč, vyrábí Tescoma.


Smyčka na potraviny silikonová DELÍCIA, 119 Kč za 4kusy, vyrábí Tescoma.


Košíčky silikonové DELÍCIA o 7 cm, 6 ks, 99 Kč, vyrábí Tescoma.


Napařovací vějíř FUSION o 21 cm, 299 Kč, vyrábí Tescoma.


Cedník Rösle díky silikonové části ušetří místo při ukládání, od o 20 cm, od 1 049 Kč, prodává VašeKuchyně.cz.


Skládací trychtýř od značky Normann Copenhagen, od 530 Kč, prodává Galleria Buvoli.

Text: Daniela Opočenská
Foto: archiv autorkyAutor: Daniela Opočenská | Fotografie: archiv autorky