Okno v běhu staletí

Dříve se za okna považovaly dříve ve zdi, vyplněné měchuřinou nebo mastným papírem. Byla velmi malá a nepropouštěla příliš světla, natož pak slunce. Až v době římské se začala okna zasklívat. V době gotiky se zdobila sklomalbami a vitrážemi. Teprve v 16. století se okna začala halit do závěsů. Tento trend zavedli, jak jinak, Italové a Francouzi a od nich se šířil do celé Evropy. V 17. století se okna podstatně zvětšila a závěsy se začaly zdobit – měly třásně a výšivky, uchyceny byly šálami se šerpou. Konec 19. století pak byl ve znamení návratu k jednoduchosti.

 

Bílá polyesterová okenní souprava působí velmi romanticky a hodí se do tradičního nebo secesního interiéru kuchyně. Svojí bílou barvou projasní místnost. Klikněte pro větší obrázek!  Tak tahle polyesterová nadýchaná paráda ozdobí okno a zároveň projasní svojí bělostí prostor. Bavlněný okraj s výšivkou a kuchyňským motivem vás nenechá na pochybách kam záclonku použít. Klikněte pro větší obrázek!

 

Záclony našich babiček

Pokud jde o záclony, tady je historie mnohem bohatší. Evropskou předchůdkyní síťované záclony je textilie z období 4200 let před naším letopočtem, nalezená v Dánsku. Rozmach záclon nastal opět v 17. století – tehdy byla velmi módní, ručně dělaná flanderská krajka. Ve druhé polovině 18.století se začaly síťované textilie vyrábět strojově. A to především v bílé barvě. V 19. století se strojová záclona začala vyrábět s výšivkou na síťovině (tzv. filetská krajka). Než se na našem trhu objevily polyamidové záclony, visely na oknech záclony háčkované. Jejich údržba byla dost pracná, musely se bělit, dobře škrobit a vypínat na rám s háčky. A nyní? Na výběr máme pestrobarevnou škálu textilií z mnoha materiálů a v tradičních i zcela atypických provedeních. Stačí si jen vybrat.

 

Jak se rozhodnout?

Zdobení okna nebo oken by mělo být pomyslnou tečkou za utvářením kuchyňského designu. V prvé řadě byste se měli rozhodnout, zda dáte do oken žaluzie. Ty byste měli svým oknům dopřát vždy, pokud jsou orientována na slunečnou stranu. Nejobvyklejším řešením jsou lamelové žaluzie mezi skly oken. Žaluzie ale mohou být i látkové, bambusové, ratanové a podobně. Při jejich výběru už je potřeba zvažovat celkový design vaší kuchyně – do hypermoderní kuchyně, plné skla a hliníku, se ratan ani bambus nehodí, stejně jako romantické rolety s kytičkami.

 

Tento tradicionální styl bez bílé záclony, je do kuchyně  velmi módní, na poutkách uchycená záclonka je vyrobena z bambusových nití v klasické týkové barvě. Klikněte pro větší obrázek!  Jablková variace v country stylu a dekoru je vyrobena z bavlny s příměsí polyesteru.

 

Záclony jsou out!

Bílé síťované záclony se složitými vzory, jak si je pamatujeme ze 70. a 80. let, už se dávno nenosí. Pokud bez záclon nemůžete být, volte lehké a jednobarevné materiály, maximálně s velmi jednoduchým zdobením. Pouze rustikální a venkovské kuchyně snesou romantické motivy – kytičky, kostičky a podobně. Když si nevíte rady, existují designová a kuchyňská studia, kde vám poradí. V nabídce mají textilie na metry, již ušité, nebo dokonce celé sady i s doplňky.

 

Na co si dát bacha?

Nenechte se však strhnout ke kopírování, vneste do svého návrhu hlavně sebe a svoji představu domova. Dejte jen pozor na vzájemné ladění materiálů, barev a vzorů. Nezapomeňte, že barvy a vzor, jejich střih či materiál, působí na zdánlivou velikost okna, místnosti a propustnost světla do kuchyně. I zde platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více. Protože jednoduché a kvalitně zpracované řešení je mnohdy v konečném důsledku lepší než překombinované.

 

Text: Pavla Zigová

Zdroj a foto: http://www.bizrate.com/; http://www.profimedia.cz/