Nadčasový návrh kuchyně turecké architekty Aslihan Yilmaz se dostal do finále X-08 National Design Competition. Klikněte za větší obrázek! Kuchyň pro malý byt!

Sklopná kuchyně turecké návrhářky Aslihan Yilmaz byla poprvé k vidění letos na designérské soutěži X-08 National Design Competition v Turecku. Díky jejím rozměrům, které plně respektují požadavky malých kuchyní, bychom ji mohli přirovnat k autíčku Smart, s nímž se v centru tak dobře parkuje. Všechny její části se totiž v době, kdy se právě nepoužívají, dají pohodlně sklopit, a to s rotací 360 stupňů. Tento kuchyňský koncept je jako stvořený pro moderní styl života, který je stále náročnější na prostor v rámci omezeného množství metrů čtverečních.

Pohled zblízka

Pojďme si tu kuchyňku prohlédnout trochu blíže. Začněme její nejvyšší částí, připomínající robota, umístěné veprostřed. V horní části je umístěno světlo. Pod ním je lednice a ve spodní části má své místo odpadkový koš. Vlevo nahoře je skladovací prostor, určený těm nejnutnějším kuchyňským pomocníkům a zásobám jídla. Pod ním najdeme mikrovlnnou troubu, případně moderní verzi sporáku. Vpravo má své místo dřez s policí na nádobí. Pochopitelně nechybí všechny potřebné zásuvky, tři větráky a dokonce menší držák lahví. Baterie jsou vyrobené z corianu.

Hlavní výhodou kuchyně od turecké návrhářky je, že všechny její části jsou sklopné. Klikněte za větší obrázek!  Legrační kuchyň? Proč ne!

Funny Green Kitchen - legrační zelená kuchyně. To je název návrhu tureckého designéra Fevzi Karamana, který získal cenu v soutěži v roce 2006. Tato kuchyň připomíná staré školní rádio. Otočením však neladíte jednotlivé stanice, ale volíte jednotlivé části, které budete používat. Potřebujete varné, nebo mycí centrum? Nebo už máte hotovo a rádi byste usedli k barovému pultu? Stačí jen málo...

Multifunkčnost a pohodlí

Funny Green Kitchen Fevzi Karamana připomíná staré školní rádio a turecký návrhář se na ní vskutku vyřádil. Klikněte za větší obrázek!Díky kombinaci kuchyňského dřezu a nábytku v barvě šťavnatého zeleného jablka se návrh Fevzi Karamana umístil dokonce na prvním místě v designérské soutěži s názvem Silverline. Právem, protože spojuje v moderní době tolik potřebnou multifunkčnost a pohodlí. Jednoduchý jídelní stůl disponuje vším, co člověk může při stolování potřebovat. A při vaření a umývání nádobí jen otvíráte zásuvky podle toho, jakou část kuchyně právě potřebujete. Vše probíhá v naprostém pohodlí a za použití minimálního prostoru.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.cubeme.com, www.treehugger.com, www.profimedia.cz