Při vstupu do kuchyně vás příjemně naladí zelená rostlina, zasazená do pěkné nádoby. Klikněte pro větší obrázek!Není to jen o funkčnosti

Když vcházíte do místnosti, nemusíte hned nutně spatřit ledničku nebo troubu, abyste poznali, že jste přišli do kuchyně. Naopak, to první, co spatříte, může být líbivá dekorace, obraz a kovové nebo kamenné nádoby plné zeleně. Že na vás teď trochu dýchá historie? Tak to není úplná náhoda. Španělský design má velmi silné pouto jak s rustikou, tak i se starými časy.

Zemitá paleta barev

Středomořský španělský design je decentní, a přesto nepůsobí studeně. To je dáno širokou paletou barev, která své zemité odstíny načerpala z přírody. Načervenalá terracotta na podlaze, pomerančovníky ve velkých nádobách, dlaždice, tkaniny, keramika, kůže, měď a dřevo. Odstíny zelené a modré dávají vyniknout španělskému rustikálnímu nábytku. O kvalitě španělského vína není pochyb. A co by to bylo za španělskou kuchyni bez pořádné vinotéky? Klikněte pro větší obrázek!  Tkané tapiserie, bohatě nazdobený stůl, vejdete do kuchyně a zmocní se vás až takřka slavnostní pocit. A ten je korunován pohledem do rohu kuchyně, kde se stojí krásná vinotéka.

Na bílé stěny zapomeňte

Pokud si chcete vymalovat bíle a nechat je čisté, bez dekorací, jste vedle. Stěny nejenže jsou zdobeny tapiseriemi s motivy španělského venkova, zahrad a zátiší, ale najdete zde také pruty a další ornamenty z tepaného železa, a to zejména v prostoru jídelny. Mohou rámovat i obrazy. V jídelnách většinou najdete zátiší. Protože při jídle má být pohoda, klid a člověk se má soustředit na chuť dobrého jídla a španělského červeného vína.

Od kohouta po vladaře

A co by to bylo za hostinu bez pořádného nádobí? Jídelna hodná hodování králů, co říkáte? Motiv na stěně má uklidňovat a podporovat chuť k jídlu. Klikněte pro větší obrázek!Na výběr máte hned z několika druhů. Buď můžete zvolit keramiku bohatě zdobenou motivy zvířat a rostlin. Oblíbení jsou zejména kohouti a jiní ptáci, nebo levandule, olivy či vinná réva. Nebo se můžete rozhodnout po keramiku v okrovém tónu s poněkud decentnějšími motivy. Třeba s olivovými lístečky. Pokud chcete něco ještě trošku decentnějšího, zvolte temně hnědou keramiku. Jídelní soupravy jsou velmi bohaté. Od zapékacích a salátových mís různé velikosti, přes velké kulaté a dlouhé oválné talíře až po drobné kousky,jako je zásobník na olej, ocet, pepř a sůl.

Dobře nakupte!

A kde nakoupíte? Rozhodně vám nedoporučujeme internetový prodej. Střepy nemusejí nutně přinášet štěstí, těchto krásných kousků by byla navíc doopravdy škoda. Klikněte pro větší obrázek!Pokud máte tu možnost, ideální je, vyrazit si na trh přímo tam, kde jste na vaší španělské dovolené. Nemusíte nutně kupovat nové kousky. Na trhu navíc můžete také smlouvat.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.accentsofsalado.com