Všímejte si záruky!

Výrobek značky Phillips je velmi elegantní. Klikněte pro větší snímek!K tomu, abyste si vybrali ten správný mixér, je potřeba si položit několik otázek. Ujasněte si, co budete nejčastěji mixovat, jak velké množství potravin chcete zpracovávat a také které další funkce byste případně využili. Pokud kromě mixování chcete často také sekat, krájet, strouhat, mlít maso nebo připravovat těsto, popřemýšlejte, zda byste lépe nevyužili spíše multifunkční kuchyňský robot. Pokud jde o samotné mixéry, existují dva základní typy – stolní mixéry s nádobou a příruční tyčové, neboli ponorné. Příkon motoru u stolních mixérů se většinou pohybuje kolem 500 wattů. Důležitá je však nejenom tato hodnota, ale také kvalita motoru i dalších částí, které musí být s to vysoké otáčky vydržet. Proto se vždy zaměřte na dobu záruky jak samotného motoru, tak ostatních dílů, včetně nožů, které by měly být vyrobeny z kvalitní oceli. Někdy je poskytována záruka na mixér jako celek, jindy na jednotlivé části zvlášť.

Velmi šikovný je mixér od značky Scarlett. Klikněte pro větší snímek!Nenechte se nachytat!

Na údaje o záruce buďte opatrní především, pokud nekupujete mixér od renomované značky. Vyhněte se superrychlým a výkonným mixérům, které nabízejí (častěji) podomní obchodníci nebo (méně často) prodavači na tržištích. Zatímco ceny bývají buď srovnatelné s cenami ve značkových kamenných obchodech, nebo dokonce mnohanásobně vyšší, s kvalitou už je to trochu jinak. Výkon motoru sice může být skutečně vysoký tak, jak výrobce uvádí, ale zádrhel je v tom, že díly, vyrobené z nekvalitních materiálů, dlouho vysokou zátěž nevydrží. Takové mixéry zpravidla končí v popelnicích se spálenými součástkami nebo zničenými noži, zatímco vy zázrak moderní techniky stále ještě splácíte.

S mixérem od Moulinexu budete s chutí připravovat ovocnou šťávu. Klikněte pro větší snímek!Čím praktičtější, čím častěji používaný

Nezapomeňte na to, že po skončení mixování zůstane několik špinavých součástí, které budete muset umýt. Čím jich bude méně, tím lépe, a když je budete moci dát do myčky, bude to úplná paráda. Právě snadnost obsluhy a čištění rozhoduje o tom, zda si mixér najde stálé místo na vaší pracovní desce, nebo se na něj bude jen prášit ve skříňce. Nádoba mixéru může mít buď nálevku, která usnadní přelévání tekuté směsi, nebo také kohoutek, který umožňuje načepovat si např. mléčný koktejl rovnou do sklenic. Důležitý je kvalitní, dobře domykavý uzávěr a bezpečnostní pojistka proti chodu bez víka.

Tyčový mixér – vždy připraven!

Při vaření využijete také praktický a kompaktní tyčový mixér, který lze ponořit například do hrnce s omáčkou nebo do nádoby se surovinami na pomazánku. Předností tyčového mixéru je jeho skladnost. Klikněte pro větší snímek! S pomocí několika vyměnitelných nástavců pro různý způsob zpracování vyrobíte také šlehačku, majonézu či různé směsi; zvládne i sekání a drcení. Rukojeť tyčového mixéru by měla dobře padnout do ruky; vhodný je zdrsněný povrch těla, který zabraňuje vyklouznutí z ruky při práci. I zde je samozřejmě důležitá kvalita nožů, výhodou je také možnost mytí součástí v myčce. Čím tvrdší potraviny chcete mixérem zpracovávat, tím větší by měl být jeho výkon. Příkon spotřebiče by měl být alespoň 100 až 200 wattů, slabší přístroje by si s některými tuhými surovinami nemusely poradit. Samozřejmostí by mělo být několik nástavců a několik rychlostí mixování.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.eod.cz, www.obchodnet.cz, www.kuchynka.com, www.profimedia.cz