Supermoderní a přitom klasické: černo-bílá variace. Klikněte pro větší snímek!Kvalitní spoje na prvním místě

Nenechte se učarovat cenou či vhodným designem a zaměřte se na kvalitu židle. Koneckonců si židli jistě nekupujete na jednu sezónu. První věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je kvalita spojů. Čím méně jich na konstrukci židle je, tím je židle pevnější. Spoje totiž jsou místem, na kterém se projeví každá snaha výrobce o ušetření. Kvalitní židle mívají nožní spoje, které zabraňují jejich rozviklání. Nejspolehlivější jsou spoje ohýbané. Šroubované spoje zase zaručují pevnost. Každopádně při nákupu každý z nich prověřte!

...abyste nespadli

Pokud se nechcete zabývat čalouněním, kupte obyčejnou židli. Na ní pak dejte pro větší pohodlí polštářek. .. Klikněte pro větší snímek!Také si všímejte povrchové úpravy materiálu. Není na dřevěné ploše záděra, špatné nalakování, nejsou u židlí z masivu v nejvíce namáhaných částech židle suky, které by mohly vypadnout, a tím kvalitu židle naprosto devalvovat? A co podsedák – jaká je kvalita čalounění? Nebude se časem odírat, je přesah materiálu dostatečně velký, bude se dobře čistit? Také sledujte stabilitu židle, nestyďte se na ni přímo v obchodě posadit. Ovšem ne jen tak na půl váhy, ale pořádně. Cítíte se bezpečně? Nevrže židle někde? Jestli ne, potom jste narazili na kvalitní výrobek.

Dřevo, nebo plast?

Mezi nejčastěji využívané materiály patří dřevo, překližka a kov. Židli dnes vyrobíte téměř z jakékoli dřeva. Měkké dřevo (borovice, smrk) je lehčí a levnější, ale bývají na něm vidět otlaky a rýhy. Tvrdé dřevo (buk) zase nemusí být každému pohodlné. Nebojte se ale ani židlí z plastů! Jsou dostatečně pevné a přitom natolik lehké, že je zvládnete zasunout jednou rukou.

Židle z plastu jsou praktické na údržbu a přitom pohodlné. Klikněte pro větší snímek!Potahy: barevné a funkční

Potahové látky na židle se vyrábějí z materiálů odolných proti otěru a zátěži. Dnes už se nejedná jen o pevné textilie, oblibu si získala také kůže, či její levnější sestra koženka. Materiály podsedáků bývají speciálně povrchově upravené proti skvrnám a tekutinám a dají se velice snadno čistit speciálními pěnami a prostředky na potahy. Ovšem ideální pro snadnou údržbu je, pokud lze potahy sundat a vyprat v pračce zvlášť.

3 rady navíc:

  1. Rádi si u dlouhého vaření občas sednete. Poohlédněte se proto po židli s nastavitelnou výškou. Hodí se k jídelním stolům, ke kuchyňským linkám i k barovým pultům.
  2. Jistě si rádi jídlo řádně vychutnáte a pak si chvilku odpočinete. Pokud vám to velikost vaší jídelny dovolí, pořiďte si židli opatřenou kvalitními podpěrkami rukou.
  3. Pokud máte děti, vybírejte židle se zvýšenou pozorností. Bezpečnost je v tomto případě prioritou, a tak je vhodné se přiklonit k tradičním židlím, a vynechat atypické designové výstřelky.

Text: Dana Truksová

Foto: www.germes-online.com; www.kitchenfurniture.us; www.dako.cz; www.profimedia.cz