Energetického štítku s údaji o spotřebě si rozhodně stojí za to povšimnout! Klikněte pro větší obrázek!Spotřeba? Jedině »áčko«!

Jedním z nejpodstatnějších kritérií při výběru je spotřeba elektřiny. Není snad ani třeba dodávat, že chladnička běží neustále, a proto je jedním z největších »žroutů« energie. Na spotřebiče, jejichž energetický štítek uvádí písmeno B nebo snad dokonce C, raději rovnou zapomeňte, byť by jejich cena byla sebelepší. Z dlouhodobého hlediska byste na takové chladničce samozřejmě prodělali! Také »dárek« od tetičky v podobě dosluhující ledničky z osmdesátých let se příliš nevyplatí, protože může spotřebovat až pětkrát více energie než moderní chladnička s označením A++.

Funkce, které vám usnadní život

Moderní chladničky mají mnoho technických vymožeností, které pomáhají udržet jídlo déle čerstvé. Při ukládání syrového masa a masných výrobků, ale i ovoce a zeleniny oceníte funkci nulové zóny. V této části chladničky je teplota blízká bodu mrazu a vydrží zde déle čerstvé i ty potraviny, které rychle podléhají zkáze. U novějších typů je samozřejmostí také nenámrazový systém, díky kterému odpadají starosti s odmrazováním, a antibakteriální ochrana potravin, díky níž nemají uvnitř šanci pachy ani škodlivé mikroorganismy. Ochranu ovoce a zeleniny zajišťuje také systém, který z potravin odvádí nadměrnou vlhkost, a zabraňuje tak plesnivění. Zároveň suroviny chrání před vysycháním tím, že zabraňuje pronikání suchého vzduchu.

Dvoudvéřová americká lednice nabízí zcela jiné uspořádání potravin  než to, na jaké jsme byli zvyklí. Klikněte pro větší obrázek! Lednička po americku

V posledních několika letech se u nás stal populární tzv. americký typ ledničky s dvoukřídlými dvířky, označovaný také jako »Side by Side«. V této lednici nejsou chlazené a mražené potraviny umístěny pod sebou, ale vedle sebe. Ve výši očí tak můžete mít obojí. Americká lednička vypadá velmi efektně a praktickou záležitostí je také možnost tvorby ledové tříště nebo čepování chlazených nápojů přímo v prostoru dveří. Ale počítejte s tím, že tento typ spotřebiče je velmi náročný na prostor, a to ve všech třech rozměrech. Hodí se proto především do velkých kuchyní. Také spotřeba je vždy o něco vyšší.

Nerez = elegance i dřina

Chladnička v módním nerezovém provedení vypadá skutečně stylově, avšak z praktického hlediska je vhodnější takový typ, který má z kovu pouze dvířka. Boční steny jsou vhodnější z lehčího materiálu ve stejném barevném provedení, případně pokryté tzv. INOX folií, která nerez imituje. Výhody tohoto řešení poznáte nejen při stěhování ledničky (její hmotnost je podstatně nižší, než kdyby byla v celonerezovém provedení), ale také při čištění – o nablýskaný kov je třeba pečovat obzvlášť důkladně.

Při čištění nerezových dvířek pozor – stopy zanechá i hrubší strana obyčejné houbičky na nádobí! Klikněte pro větší obrázek! Na co ještě nezapomenout?

Výběr spotřebiče je třeba přizpůsobit také zvyklostem členů domácnosti. Pokud nenakupujete průběžně, ale děláte velký nákup jednou týdně, budete v ledničce potřebovat více prostoru. Také velikost mrazáku závisí na tom, zda jste zvyklí kupovat více čerstvé nebo mražené potraviny. Pokud máte v plánu se v dohledné době stěhovat, oceníte univerzální ledničku s možností levostranného i pravostranného otevírání dvířek.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.hestia.energetika.cz; www.farm3.static.flickr.com; www.appliancist.com, www.elektro-bilezbozi.cz; www.profimedia.cz