Velká kuchyně má výhodu v tom, že se sem vejde i početnější rodina. Klikněte pro větší obrázek!Prostor je výhoda, ale...

Pokud jste majiteli velkoprostorové kuchyně, pak si můžete dovolit obrovský pracovní prostor v kombinaci s jídelním koutem, do kterého se v případě potřeby vejde hodně strávníků. Dlouhou pracovní desku, větší spotřebiče, větší vestavěné skříně, více nádobí i více zásob. Jídelní stůl s pohodlnými židlemi a posuvným nábytkem vám umožní pořádat i večírky a hostiny. Ale i s malým prostorem se dá čarovat!

Malá nevýhoda malého

Malá kuchyň potřebuje velké nápady. V této je elegantně propojena pracovní a jídelní část. Klikněte pro větší obrázek!  S malou kuchyní si tolik vyskakovat nemůžete. Než se pustíte do zařizování, musíte důkladně zvážit, které předměty do kuchyně nutně potřebujete, a které ne. Kromě toho se budete snažit maximálně využít veškerý prostor, který máte k dispozici. Určitě se vám bude hodit vysoká skříň až ke stropu, do jejíž horní části uložíte třeba formičky na vánoční cukroví či formu na velikonočního beránka. Dále je potřeba pečlivě zvážit, jaké materiály do malé kuchyně použijete. Domněnka, že v malé kuchyni se snadněji uklízí, je totiž trochu mylná.

Malá kuchyň chce velké nápady

I na malý prostor však můžete v pohodě vyzrát. Existuje totiž několik osvědčených triků. Barvy mají tu vlastnost, že dokážou opticky měnit velikost vybraných prostor, stejně tak zrcadla. Ta se ale do kuchyně příliš nehodí. Zato použití barového pultu namísto klasického jídelního koutu, tedy stolu se židlemi, je výborné řešení. Je možné přímo propojit obě části prostřednictvím společné desky, jejíž první část je ryze pracovního charakteru, a ta druhá slouží ke stolování. Velkou roli hraje také světlo, to si dokáže s optickou velikostí interiéru také dobře pohrát.

S malou kuchyní už je to poněkud složitější. Budete se muset trochu uskromnit a využít co nejvíce prostoru. Klikněte pro větší obrázek!Jednoduché a výstižné

Pamatujete si na italský film Nástrahy velkoměsta? Možná se jím inspiroval návrhář kuchyně na naší třetí fotografii. Na první pohled je to moderní kuchyně. Černá, bílá a šedivá. Když se ale podíváte pořádně, zjistíte, že se postranní dveře dají zatáhnout a kuchyňská linka se rázem promění v obývací stěnu. Do malých bytových prostor naprosto ideální řešení. A navíc výhodné na úklid, když přijde nečekaná návštěva. Zatáhne se a je to!

Text: Markéta Veselá

Foto: southlanding.co.za, images.oldhouseweb.com, i.treehugger.com, profimedia.cz