Zbytky odrhněte kartáčem
Umýt gril není jednoduché, a proto je nejlepší pořídit si speciální výrobky určené pro čištění grilů. Tento kartáč od přední české designérské firmy Eva solo v sobě spojuje čistý design s kvalitou a účelností. Štětka určená speciálně pro povrchy z nerezové oceli není nijak levou záležitostí – její pořízení vás přijde na 1691 Kč. Náhradní hlavice na 587 Kč, ale není jisté, že ji vůbec budete potřebovat. Štětka je totiž takřka neopotřebovatelná, konstrukce je opatřena i škrabkou pro ty nejhorší lepkavé nečistoty.

Lacinější, ale účinný
Levnější obdobou účinného nerezového kartáče se zabudovanou bytelnou stěrkou je BBQ čistící kartáč od společnosti Blomus. Je 42 cm dlouhý, přichytit ho můžete na jakýkoliv háček u konstrukce grilu. Pořídíte ho zhruba za 500 Kč a věřte, že vydrží nejméně pětkrát déle než klasické kartáčky, které pořídíte za stovku.

Foto 1: Kartáč Eva solo je takřka nezničitelný. Klikněte pro větší obrázek!Foto 2: Pokud negrilujete často, stačí vám levnější kartáč. Klikněte pro větší obrázek!Foto 3: Na mastnotu z grilu obyčejný saponát často nestačí. Klikněte pro větší obrázek!

...a mastnota je pryč!
Ani nejkvalitnější čisticí prostředek neodstraní připečené a zaschlé kusy jídel sám od sebe, ač se nám to v reklamách snaží namluvit. Měl by vám ale práci značně usnadnit. Suma Grill D9 stojí kolem 200 Kč a je určen nejen na čištění grilů, ale hodí se i na trouby či fritézy. Prostředek se nezředěný nastříkává ještě na horký povrch, kde se nechá působit 5 až 20 minut. Uvolněné nečistoty se následně setřou kvalitní stěrkou a povrch se umyje teplou vodou.

I gril může mít »kabát«
Mokrý a zašpiněný? Povětrnostní podmínky mohou dát vašemu grilu pěkně zabrat. Nač kolem grilu běhat s houbičkou a pečlivě ho čistit ještě zvenčí, když máte po každém hodování starosti s jeho vnitřní údržbou? Obal na gril si můžete spíchnout sami doma v ruce, nebo ho zakupte v nepromokavé nylonové úpravě.

Foto 4: Ochranný obal na gril se vyplatí těm, kteří nemají pro gril úplně ideální místo. Klikněte pro větší obrázek!Foto 5: Mít vysavač jen na gril je luxus, kdo má ale i kamna, určitě ho využije. Klikněte pro větší obrázek!

Lux pro gril? Proč ne!
Vysavač popela Spazza Camino je užitečným pomocníkem pro ty, kteří potřebují vícekrát za rok čistit nejen gril, ale například i kamna, krby nebo nečistoty v automobilu. Toto přídavné zařízení je zkonstruováno tak, aby se dalo snadno připojit ke všem druhům vysavačů – hliníková sací roura se přicvakne bajonetovým spojem. Jeho cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

Text: Michaela Poštulková
Foto: www.dokuchyne.cz; www.eva-solo.cz; www.nakupuj-gastro.cz; www.koridor.cz; www.dufakotle.cz