Mikrovlnka za pár babek

I mikrovlnka za patnáct stovek, jako je například ta od firmy Zanussi, udělá v kuchyni dobrou službu. Klikněte pro větší obrázek!Dobrou zprávou pro ty, kteří nemají peněz nazbyt, je to, že i levná mikrovlnka z hypermarketu svému účelu poslouží a pravděpodobně vydrží bez poruchy několik let. Pokud potřebujete jen klasické ohřívání a rozmrazování a nevyžadujete další funkce ani propracovaný design nebo například nerezové provedení přístroje, bude vám stačit 1000 až 1500 korun. Ještě levněji se dá sehnat zánovní mikrovlnná trouba v bazarech nebo na internetových aukcích. S vyšší částkou počítejte, pokud chcete nerezovou vestavnou troubu; pak zaplatíte minimálně 5000 korun, cena se ale může vyšplhat až na šestinásobek; záleží na značce, velikosti a množství pomocných funkcí a programů.

Luxusní kuchyň potřebuje exkluzivnější spotřebiče. Klikněte pro větší obrázek!Zdravé jídlo z páry

Mikrovlnná trouba ale neslouží jen pro obyčejný ohřev jídel; můžete vybírat také podle dalších funkcí, které nabízí. Moderní typy, vybavené mnoha vymoženostmi, mohou být dokonce alternativou klasické trouby. Možnost vaření v páře využije každý, kdo chce, aby si pokrm uchoval barvu i množství vitamínů. Typ s horkovzdušným ohřevem zase dokáže nahradit klasickou troubu a upéct i koláč, bábovku nebo maso. Gril v některých mikrovlnkách je srovnatelný s grily v pečících troubách a trouba s možností grilování umožní další způsob přípravy masa, zeleniny či sýrů. Výhodnější je gril sklopný, který umožňuje snadnější čištění trouby.

I mikrovlnka se musí hodit do designu kuchyně. Klikněte pro větší obrázek!Rozmraženo za pět sekund!

Funkce crisp (kombinace grilu a mikrovln) se hodí pro zapékání pokrmů shora i zespodu a oceníte ji například při ohřívání sýrových toastů nebo při přípravě mražené pizzy. Pokud nechcete pravidelně ohřev přerušovat, abyste jídlo zamíchali a dosáhli rovnoměrného prohřátí, pořiďte si troubu s více zdroji mikrovln. Uchovat pokrm teplý pomůže funkce udržování stálé teploty. Některé přístroje nabízejí také funkci superrychlého rozmrazování, s jejíž pomocí se i rozměrné potraviny rozmrazí za několik sekund, ale nezteplají. V rodinách s dětmi je potřeba pamatovat také na bezpečnost. Dětská pojistka zabraňuje spuštění trouby bez vložení jídla dovnitř; dalším pojištěním, předcházejícím nehodám, je nutnost potvrdit činnost trouby do třiceti sekund. Pokud se tak nestane, trouba se vypne a zůstane v pohotovostním režimu.

Pokud máte děti, myslete při výběru i na bezpečnost. Klikněte pro větší obrázek!Co je při výběru důležité?

  • průměr otočného talíře
  • vnitřní objem (uvádí se v litrech)
  • počet zdrojů mikrovln (čím více, tím stejnoměrnější prohřátí pokrmu)
  • konstrukce trouby, umožňující snadné čištění a umístění (vždy pamatujte na dostatek prostoru pro odvětrávání)

Text: Anna Menoušková

Foto: www.bilezbozi.cz, www.whirlpool.cz, www.profimedia.cz