Mobilní a kompaktní

Mobilní znamená pohyblivý, přesunovatelný, pohotový k použití a zahájení činnosti. To vše tyto kuchyně nabízejí. Na rozměry, objem i váhu nemají příliš velké parametry, tudíž jimi lze dle potřeby vcelku lehce pohybovat. Uplatní se všude v malých prostorových plochách. Díky své kompaktnosti obsahují vše nutné a potřebné pro jednoduché fungování v kuchyni.

Na jejich malém prostoru je totiž zhuštěně umístěno skutečně nezbytně nutné zařízení. Stávají se praktickým konceptem pro malé plochy – garsoniéry, studio apartmány, ateliérové bydlení, malometrážní byty i domy, ale i všude tam, kde uživatelné kuchyni využívají velmi sporadicky k jednoduchému vaření či ohřívání.

Podoby a design

Návrháři a designéři dneška jsou v pojetí nových kuchyní odvážní a nekonvenční. Mobilním kuchyním dávají nejrůznější podoby, tvary, design, barevnost a volí nové a převážně odlehčené materiály, které se snadno udržují a mají další překvapivé vlastnosti. Podívejte se s námi, jak to vypadá v reálu.

Kuchyně kolem dokola

Německými designéry Farsiska Zima, Ulrike Sandner a Katrin Sillman vytvořená kuchyňka je přístupná ze všech stran. Je to kuchyňský koncept „vše v jednom“, vhodný pro maloplošné interiéry. Ideálně splňuje minimální, a přesto dostatečný prostor pracovních oblastí pro přípravu, vaření, mytí, ukládání i odpad. Základní vybavení obsáhne varnou desku, skladovací prostor, odpadkový koš, lednici, dřez a elektrické zásuvky přístupné ze všech stran a úhlů.

Mobilní kuchyně Woonbox

Architekti Arthur Rottier a Peter Jongman z nizozemského KAW architektonického studia přišli na úsporné, a přesto pěkné řešení mobilní kuchyně. Designem tradicionalisticky pojatý kompaktní box „vše v jednom“ Woonbox se snadno otevírá a najdeme v něm kuchyni s policemi, lednicí, dřezem, varnou deskou a digestoří. Navíc je tu skládací stolek s vysouvacím posezením.

Kuchyň jako stůl

Petr Kubík je autorem Electrolux futuristického jídelního stolu, jehož koncept je jednoduchý – design z jednoho kusu nábytku, který vám umožní připravovat, vařit, sedět, jíst a umývat v jednom místě. Jeho stůl je členěn na statické nebo zasouvací pulty a odspodu také na boxy pro dřez, mini myčku, zásuvky lednice, skladovací a úložné prostory, obsahuje též topinkovač, kávovar, varnou konvici a mikrovlnnou troubu. Vrchní vrstva stolu je opatřena tabulí s dotykovým displejem, umožňujícím ovládání a přístup k internetu. Navíc se deska stolu mění dle nastavení na náladovou, veselou, do relaxačních barev anebo coby základ stolní zábavné hry.

Sloup, nebo prostor k vaření?

Neuvěřitelný kuchyňský sloup vymyslili návrháři Grotheer Sven a Alex Schulz s myšlenkou, že někdy není skutečně dost místa na vše, co potřebujeme. Dá se říci, že se jim podařilo vytvořit sloupovou „all-inclusive“ kuchyni, v níž najdeme úložný prostor umístěný v různých výškách v podobě skříněk a zásuvek, troubu, varnou desku, pracovní přípravné desky a lednici s mrazákem. To vše je členěno do jednotlivých segmentů, které lze otevřít až o 180 stupňů a v případě potřeby sloupem otočit o 360 stupňů. A všechny segmenty jsou samozřejmě opět zasunovatelné. Celá kuchyně je designově velmi elegantním sloupem, v několika různých barvách a modifikacích.

 

Text: Pavla Jelínková
Foto: trendhunter.comAutor: Pavla Jelínková | Fotografie: trendhunter.com