Než začnete vybírat

Nejlépe je si sednout s psacími potřebami a kalkulačkou a ujasnit si své požadavky:

1. Určit si, kolik chcete do nové kuchyně investovat 
    financí

 • jaké jsou naše finanční možnosti a jejich horní hranice
 • propočítat si náklady

2. Ujasnit si, co přesně chcete

 • zda si koupíte kuchyň hotovou, nebo si necháte vyrobit
 • v jakém stylu, designu, barvách a z jakého druhu materiálu by měla být
 • velikost úložného prostoru, pracovní desky, umístění spotřebičů a celé linky
 • případně jaký další nábytek a vybavení budete potřebovat

Před samotnou realizací musíme prostory upravit. Klikněte pro větší obrázek!Řešení je rychlé

Pokud víte o blízké firmě či kuchyňském studiu, vypravte se tam. Za zeptání nic nedáte a malá vzdálenost je vždy výhodou, když na něco zapomenete nebo třeba nejste s něčím spokojeni. Na blízkou firmu také snadněji seženete reference, určitě ji využil někdo z vašeho okolí. Pokud jste se ještě nikdy o kuchyňská studia či firmy nezajímali, pomůže vám katalogu firem nebo internet. Například na adrese http://www.firmy.cz/ můžete vybírat podle regionů, kde bydlíte.

Rozhodování: Nespěchejte!

 1. Vždy je lepší vytipovat více firem a porovnat je z hlediska nabízených služeb, cenových relací a v neposlední řadě podle referencí, které často najdete i na internetu. Při rozhodování se držte několika zásad:
 2. Firma, která je schopna vytvořit nabídku a udělat přibližný cenový rozpočet i s časovým rozpětím realizace, je určitě solidnější než ta, která tohle nedělá.
 3. Velmi důležitý je i přístup firmy a jejich pracovníků k zákazníkovi (i k tomu teprve potencionálnímu).
 4. Prověřte si cenovou nabídku realizace a prací firmy. Zde platí, že velká studia a firmy si účtují vyšší ceny – jak za návrh, práci, materiál, tak i za samotnou montáž kuchyně.
 5. Solidní firma je taková, která se nebojí do smlouvy se zákazníkem zadat své závazky a povinnosti při případné reklamaci.
 6. Podstatná je také délka působení firmy na trhu a počet pracovníků, které zaměstnává (čím méně jich na zakázce pracuje, tím se doba realizace prodlužuje).
 7. Vybavenost firmy, protože moderní technika a dobrý materiál zajišťuje precizní a kvalitní provedení práce.
 8. Ptejte se, zda firma umí udělat kuchyň podle vašich představ a ve zvoleném stylu (některé firmy se zaměřují pouze na určitý styl a druh materiálu – např.rustikální styl a materiál z masivu). Opravdu dobrá firma by vám ale měla umět vyhovět a realizovat jakoukoli kuchyni.

Po samotné výrobě kuchyňského nábytku na míru následuje montáž. Klikněte pro větší obrázek!Kupujeme kuchyň

Pokud se rozhodnete pro koupi hotové kuchyně, zamiřte do některého obchodního domu s nábytkem jako je IKEA nebo Sconto nábytek. Nabídka je zde bohatá, ale k dostání jsou pouze tzv. typové sestavy kuchyňského nábytku, které jsou omezeny rozměry a musí „padnout“ do vymezeného prostoru. A to nejen samotný kuchyňský nábytek, ale i přípojky a vývody k němu (voda, plyn atd.). Velkým plusem zakoupení hotové kuchyně je určitě její nižší cena než při realizaci firmou a také hned v reálu vidíte, jak vypadá. Dopravu a montáž obchodní dům zajišťuje sám nebo na to má smluvní firmy. Obojí si lze při koupi zajistit.

Kuchyňský nábytek je nutno sladit a vybavit spotřebiči. Klikněte pro větší obrázek!Kuchyně na míru

Zvolíte li tuto možnost, držte se uvedených zásad a neprohloupíte. Ať již vám bude kuchyni vyrábět živnostník nebo kuchyňské studio, vždy musíte zadat přesné rozměry kuchyně. Firma by měla vytvořit nákres nebo návrh pomocí počítače. Návrh vytvořený ve firmě vás nebude stát nic, ale nedostanete jej sebou domů. V opačném případě zaplatíte zhruba 600 až 1500 Kč, ale pouze tehdy, pokud s firmou neuzavřete smlouvu o realizaci vaší kuchyně. Pokud ano, praxe je taková, že pak vám bude částka za návrh z konečné ceny odečtena. Následně lze dohodnout všechny vaše další požadavky. Pokud máte jasno, jakou kuchyni chcete, styl, barvu i materiál, není problém vše i s detaily probrat.

Výsledek stojí za to, určitě budete spokojeni. Klikněte pro větší obrázek!Důvěřuj, ale...

Nová kuchyně a její realizace je finančně dost náročná investice, proto si vše dobře promyslete a zvažte všechny možnosti. Když už se rozhodnete, pohlídejte si znění a všechny náležitosti ve smlouvě (vaše jméno a adresa, název a sídlo firmy, cena za práci a materiál, maximální horní hranice celkové ceny, zda se shoduje požadovaný styl kuchyně a druh materiálu – i doplňkového, termín časového rozpětí a dodání a nakonec také možnosti případné reklamace). Od věci není ani dohlédnout na samotnou výrobu a montáž kuchyně.

Text: Pavla Zigová

Foto: www.flickr.com; www.profimedia.cz