Honosný vzhled s nádechem lehkosti

Mramor je ve střední Evropě synonymem luxusu. Dodává interiérům krásný přírodní, a zároveň honosný vzhled s příjemným nádechem lehkosti. Mramor je hornina vápencového původu obsahující organické látky, díky nimž se může pyšnit zcela jedinečným zabarvením. Není proto divu, že když někdo zatouží po nádherné kuchyni, uvažuje o mramorové podlaze, mramorových obkladech, či kuchyňské desce z mramoru. Pokud jde o obklady, můžete si vybrat z matného a lesklého provedení.

 

Mramorová pracovní deska

Jestliže se rozhodnete pro mramorovou pracovní desku s patinou, pak je třeba provést speciální povrchovou úpravu, a to nánosem transparentní vrstvy speciálního matného laku. Takto ošetření povrch se vyznačuje dobrou odolností vůči agresivním surovinám, jako je ocet nebo citrusová šťáva, stejně jako vůči oděrům. Bez použití prkénka však na mramorové desce raději nekrájejte. Mohli byste ji poškodit. Všimněte si, jak tento druh mramoru krásně ladí s nerezovými i bílými prvky.

 

Na podlaze vyžaduje péči

Mramorová podlaha esteticky povznese každou kuchyni. Tato „luxusní dlažba“ se celkem snadno udržuje. Nevýhodou mramoru je však jeho nedostatečná pevnost. Pokud chcete skutečně odolnou podlahu z kamene, je lepší dát přednost žule. Aby byla mramorová deska odolnější, prochází speciální povrchovou úpravou, a to broušením do vysokého lesku. Tato úprava se provádí na již položené podlaze. Mramorová podlaha vyžaduje suchou údržbu, ideálně luxování. Dále se na ni používají lešticí pasty. Poněkud nepraktickou vlastností mramorové podlahy je bohužel riziko poškození agresivními tekutinami, které se v kuchyni běžně používají.

Kuchyně s mramorovou pracovní deskou
Kuchyně s mramorovou pracovní deskou

 Umělý mramor

Mramor má jednu velkou nevýhodu, a to je, jak správně tušíte, jeho vysoká cena. Naštěstí umělý mramor na první pohled (alespoň na první pohled laika), který je podstatně levnější, nerozeznáte od toho přírodního. Také umělý mramor kuchyním sluší. Nevyrábí se totiž z umělé hmoty, ale ze sádry, která se specielně upravuje. Jedná se o velmi starou techniku, na kterou přišli v Itálii již v 16. století. Základem věrné kopie je pak důkladné leštění.


 Mramorová podlaha každou kuchyni esteticky povznese.

 Tapetové imitace

Pokud se nerozhodnete ani pro přírodní, ani pro umělý mramor, a přesto se s jeho krásným vzhledem nechcete rozloučit, můžete sáhnout po některé z tapet. Tuto variantu doporučujeme především do pronajatých bytů, anebo do prostor, s nimiž nemáte dlouhodobé úmysly.Autor: Markéta Tomášková | Fotografie: kurmarble.com, apartmenttherapy.com, woatile.com, alibaba.com