Přihlaste fotku svojí chalupy do soutěže na www.dumazahrada.cz a vyhrajte kuchyňské spotřebiče nebo bazény. Podrobnosti o soutěži si přečtěte zde – seznam výher najdete na konci tohoto článku. 

Venkovní kuchyně jsou trendy

Je tu léto! Kdo by chtěl stát u sporáku zavřený doma? Pokud máte tu možnost, zařiďte si letní kuchyni venku. Náklady na její pořízení sice nejsou zanedbatelné, ale tyto kuchyně se v zahraničí i u nás stávají jedním z nejžhavějších trendů posledních pěti let. Vše, co potřebujete, je trocha místa, kreativity a chuť jít do toho. Pro začátek jsme vám připravili pár inspirativních nápadů.


Zastřešení

Jak kuchyni naplánovat a co nesmí chybět? Především se při stavbě kuchyně vyplatí vycházet z toho, co již na zahradě máme. Pokud je postavená pergola, eventuálně zahradní zastřešení s posezením a grilem, byla by hloupost kuchyni budovat někde jinde. Pokud nic takového nevlastníte, zkuste se ještě zamyslet, zda není k dispozici další zastřešení. Třeba letní domeček, kůlna nebo stodola budou po pár nezbytných úpravách skvěle vyhovovat svému účelu, a to za babku. Pokud ani takový prostor nemáte k dispozici, budete muset zastřešení vybudovat. Máte-li na výběr, kde kuchyň vybudovat, volte závětrné místo s hezkým výhledem do zahrady, pokud možno v blízkosti domu. Celá letní kuchyně nemusí být schovaná, ale místo, kde se vaří a připravuje jídlo, rozhodně ano, stejně jako jídelní kout. Náhlý déšť dokáže rychle zmařit kulinářské pokusy, stejně tak průvan neprospívá grilovaným pochoutkám. Při výběru materiálu upřednostněte z estetického hlediska kámen, pálenou cihlu, hrubý štuk a dřevo.

 


Podlaha

Podlaha by měla být z tvrdého materiálu odolného vůči povětrnostním vlivům a mrazu. Zároveň by neměla klouzat a měla by být hezká na pohled a ladit s přírodním stylem kuchyně. Z tohoto hlediska by byla nejvhodnější podlahovou krytinou mrazuodolná venkovní dlažba s ne úplně hladkou strukturou, která je ovšem studená, takže nebudete ani v létě moct vařit bosky. Druhým řešením jsou rošty z kvalitního tvrdého dřeva na pevné podložce, např. na betonové desce. Splňují všechny požadavky a zároveň jsou příjemné a teplé pod nohy.


Vybavení a zařízení

Kde se vaří, nesmí chybět voda. Do pracovního pultu zabudujte dřez, ideálně s odpadem. Můžete tak omýt zeleninu, umýt si ruce nebo opláchnout nádobí. Kromě vody potřebujete ještě energii. Pokud do svého kuchyňského ráje zavedete elektřinu, nemusíte být odkázáni pouze na venkovní gril. Můžete si pořídit třeba jen malý dvouvařič a součástí letní kuchyně může být i varná konvice, mikrovlnka, mixér a vyplatí se i investice do malé lednice, v níž jsou nápoje a pochutiny vždycky pěkně po ruce. A kam s nádobím? Pořiďte si uzavíratelnou skříň, do které se uloží základní nádobí a další pomůcky pro vaření, stolování a grilování.


Výhry - NEJ Chata a chalupa 2012

Vítěz soutěže NEJ chata & chalupa 2012 získává:

  • Bazén od společnosti Marimex v hodnotě 1590 Kč
  • Pákový robot Moulinex v hodnotě 5000 Kč
  • Roční předplatné časopisu Dům a zahrada
  • Certifikát o výhře v této soutěži
  • V případě zájmu reportáž a návštěvu zveřejněnou na www.dumazahrada.cz a v časopise Dům a zahrada

Vítěz volby čtenářů www.dumazahrada.cz získává:

  • Bazén od společnosti Marimex v hodnotě 1590 Kč
  • Domácí pekárnu Moulinex v hodnotě 2000 Kč
  • Půlroční předplatné časopisu Dům a zahrada
     


Autor: redakce | Fotografie: www.isifa.com