Světlá podlaha

Světlé podlahy není třeba se obávat, jen je třeba držet se při jejím výběru do namáhaného kuchyňského provozu několika základních doporučení. Podlaha by rozhodně neměla být čistě bílá – vždy je lepší krémová, světle béžová nebo ideálně písková, která je tolerantní k různým běžným nečistotám, jako jsou drobečky a prach. Také matný povrch je praktičtější než módní vysoce lesklý, který klade neúměrné nároky na pravidelnou údržbu.

Bílá kuchyně

Světlá podlaha spolu s čistě bílou výmalbou byly zvoleny proto, aby interiér působil světlým, moderním a architektonicky čistým dojmem, což se designérovi podařilo. Bílá dvířka kuchyňské linky se na bílé stěně, symetricky prolomené dvěma okny, téměř ztrácí, což je v souladu s požadavkem vytvořit vzdušný prostor bez zbytečného nábytku. Bílá dvířka i sokl linku opticky odlehčují, zatímco bílé boky účinně potlačují její objem.

Horní skříňky?

Linka nepůsobí na první pohled jako kuchyně, a to především díky absenci horních skříněk. Dvojice symetrických oken jim příliš prostoru nenechala a designér se jich proto zcela vzdal. Pouze centrální rizalit věnoval digestoři, ostatní prostor nad linkou nechal prázdný. Odměnou za rezignaci na dostupný úložný prostor v horních skříňkách je atypický výraz linky, která působí spíš jako rozměrnější komoda, tvořící skvělý základ pro proměnlivé obrazy za skly dvojice oken…

Prosklená spíž

Ačkoliv se kuchyně zcela vzdala horních skříněk, úložné prostory nezbytně potřebuje. Přesunula je tedy z prostoru nad linkou do kompaktní objemné sestavy zavěšené na příčku, která odděluje jídelnu od navazující relaxační části pokoje. Objemný korpus rytmicky a efektně člení šestice prosklených dvířek, jejichž matné sklo sestavu výrazně opticky odlehčuje. Současně nechává lehce prosvítat obsah, který působí dekorativně a usnadňuje základní orientaci.

Atypické osvětlení

Za povšimnutí stojí i neobvykle řešené osvětlení. Designér se zde vzdal standardního postupu: osvětlení pracovní desky halogenovými reflektory zapuštěnými do sádrokartonového podhledu. Aby zachoval původní stavebně čistý tvar místnosti, osvětlil pracovní desku dvojicí závěsných lustrů zavěšených na osu symetrické dvojice oken. Protože je konstrukce i skleněná stínidla lustrů velmi subtilní, nepůsobí před okny nijak rušivě a celkový vzhled kuchyně naopak ozvláštňují.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Ikea, archiv firem