Nábytek

Nábytek je zde omezený na chytře navržené minimum. Díky nezaplněným stěnám působí kuchyně poloprázdně, ačkoliv úložných prostor nabízí dost. Kouzlo je ve sdružování skříněk do společných hmot. Velmi nenápadně působí sestava vedle okna, která zakrývá volnou zeď od podlahy až ke stropu. Ostrůvek úctyhodné délky a dvojité šířky ukrývá mnoho úložných skříněk, dřez, varnou desku a myčku. Ostrůvek příjemně zaplňuje prostor, nabízí kolem sebe dostatek místa pro procházení a společné vaření i několika kuchařů a místnost nijak nezahlcuje.

 

Dřevo

Krása přírodního dřeva je natolik podmanivá, že na něj vsadil i designér tohoto prostoru. Masivní dubové dřevo je elegantní a současně působí neformálně. Díky své nepřehlédnutelné dekorativní kresbě dokáže skvěle zapadnout do městského i venkovského interiéru. Zde ho designér nechal vyniknout na velkorysých plochách skříně na míru vedle okna a velké pracovní desce. Světlounce šedá podlaha z betonové stěrky a něžná krémová výmalba stěn jeho krásu dokonale dokreslují.

 

Výhledy

Pokud jsou nábytek, jeho uspořádání v prostoru a zvolené materiály jednou polovinou úspěchu této originální kuchyně, pak atypické okno je bezpochyby tou druhou. Unikátní výhled, který se za ním otevírá, naznačuje, že dům se nachází uprostřed lesa, obklopen panenskou přírodou. Okno z interiéru nabízí atraktivní pohled na úchvatnou scenérii. Aby nic neodvádělo pozornost od nádherného výhledu, je okno navrženo téměř přes celou stěnu a v bezrámovém provedení.

 

 

Terasa

Pokud je dům situován na tak výjimečném místě, je třeba to v jeho dispozici a architektuře náležitě využít. Během teplých dní lze kuchyni rozšířit o navazující terasu, která je s kuchyní propojená dvoukřídlými dveřmi v masivním dřevěném rámu. Zajímavě by vypadaly posuvné celoskleněné dveře, které by v interiéru působily jako další okno. Každopádně po otevření dveří se zdá, že kuchyně je částečně venkovní – kuchař neztrácí kontakt s exteriérem ani hosty čekajícími na terase na první chod.

 

Osvětlení

Osvětlení je řešeno jednoduše, v čemž je jeho síla. Ačkoliv běžný přístup by preferoval halogenová svítidla zapuštěná nenápadně v sádrokartonovém podhledu, designér zvolil jiné, osobitější řešení. Řádka stropních svítidel je velice efektní, navíc zdůrazňuje uspořádání kuchyně, kterou dokonale nasvětluje. Po setmění vytvoří rozsvícená světla zajímavý efekt: intenzivně nasvětlená kuchyňská deska září a pluje uprostřed místnosti, jejíž kouty pohlcuje příjemně intimní šero…

 

Doplňky

Efekt této kuchyně, postavený na jednoduchých a silných motivech, by přílišným množstvím doplňků zbytečně zeslábl. Od nádherného výhledu není vhodné jakkoliv odvádět pozornost, čemuž se přizpůsobila i kuchyně samotná. Jedinými drobnými detaily v místnosti jsou svítidla v řádce přímo nad linkou, osamocená barová židle a obrázek na stěně. Barové židli by to slušelo více ve dvojici – místa je tu dost. Něžná grafika v bílé paspartě a rámu ze stejného materiálu jako kuchyně sem dokonale zapadá, aniž by narušila jednotu celku.

 

Kuchyně

V místnosti, kde kromě kuchyně není téměř nic jiného, je vysoká kvalita dřeva včetně jeho opracování, povrchové úpravy a řešení detailů nesmírně důležitá. Bohaté zkušenosti s masivním dřevem v kuchyni nabízí firma ANTICO, která má v nabídce mj. i tuto designově zajímavou kuchyni s názvem Onyx.

Cena: dle sestavy

 

 

Barová židle

K minimalistické kuchyni přísných linií patří stejně jednoduchá židle. Vhodnou adeptkou by mohla být například půvabná židlička Carlotta s komfortním čalouněním od firmy 3DH.

Cena: k doptání

 

 

 

 

 

 

Dřezová baterie

Také dřezová baterie by měla být elegantní a jednoduchá. Design baterie Ringskar z IKEA dokonale rezonuje s masivním dřevem.

Cena: 2490 Kč

 

 

 

 

 

 

Svítidlo

Efektní řádku svítidel lze vytvořit například z nastavitelných a křehce působících spotů NAUTIC od firmy Rendl Light Studio.

Cena: 650 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek

V interiéru, který nabízí hned dva silné motivy (celodřevěná ostrůvková linka na pozadí velkolepého bezrámového okna), je třeba vybírat obrázek velmi opatrně. Jednoduchá dynamická linka ženské siluety by mohla být vkusným řešením problému. Dvojici plakátů velikosti 30x40 cm pod názvem Tvilling prodává IKEA.

Cena: 149 Kč

 

 

 

 

 

Rám

Černobílé grafice sluší měkce lomená bílá pasparta a rám z přírodního dřeva. Březový RIBBA rám z IKEA má jednoduchý profil, který efektně plasticky vystupuje ze stěny.

Cena: za 42x52cm 199 Kč

 

 

 

 

 

 

Zajímá vás, jak vypadá nejkrásnější kuchyň světa? Čtěte Nejkrásnější kuchyni světa stvořila Zaha HadidAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci