Přírodní dřevo

Ačkoliv je koncepce interiéru navržená v minimalistickém duchu, architekt jí dodal vlídnost velkorysými plochami dřeva na podlaze a obkladu. Podlaha z odolného exotického dřeva odolá náročnému kuchyňskému provozu a interiér plný přírodního kamene a nerezu výrazně proteplí. Obklad stěn druhého podlaží, do kterého se kuchyně otevírá je odstín světlejší nežli podlaha, ale dokonale s ní ladí. Dřevo vytváří s černou kuchyňskou linkou, nerezovým ostrůvkem a žulovými deskami atraktivní kontrast.

Černá linka

K volbě kompletně černé linky je třeba notná dávka odvahy! Kromě své nepraktičnosti a vysokých nároků na údržbu obtěžuje také nejvyšší možnou pohltivostí denního světla. Není proto vhodnou volbou do stísněných nebo tmavých prostor, na jejichž handicap zbytečně upozorní. Zde je černá užitá s mírou a vyvážena hedvábným leskem nerezového obkladu a bílou výmalbou prozářenou množstvím denního světla, které sem vstupuje velkorysou prosklenou stěnou.

Nerezový ostrůvek

Z důvodu zjevného nedostatku místa je ostrůvek pojatý velmi netradičně. Nemá obvyklou dvojnásobnou hloubku ani masivní základnu tvořenou korpusy skříněk s úložným prostorem. Designér volil maximálně subtilní konstrukci pro odlehčený, nenápadný vzhled. Pro tu se přímo nabízí užití nerezové oceli, která dobře posloužila i v roli pracovní desky s nenápadně zabudovanou varnou deskou. Nerezová digestoř opakuje materiál i jednoduché tvarosloví ostrůvku a činí z něj přirozený středobod a atraktivní estetický prvek celého interiéru.

Žulové desky

Žulové desky na lince i barovém pultu v popředí dokonale zapadají do celkového konceptu. Jedná se o vysoce kvalitní přírodní materiál, který skvěle doplňuje přírodní dřevo a nerezovou ocel. S leskem navíc získala velmi exkluzivní vzhled, odráží velkou část příchozího denního světla a vyvažuje černé matné plochy dvířek kuchyňské linky. Ačkoliv se v kuchyni dynamicky střídá hned několik různých materiálů, jejich vazby jsou promyšlené. Žulová deska kuchyňskou linku opticky svazuje s barovým pultem a navzdory rozvolněné dispozici jí dodává kompaktní charakter.

Promyšlené osvětlení

Osvětlení je pečlivě promyšlené do posledního detailu: ačkoliv je důsledně zabudované a skryté v podhledech nebo lištách, jeho efekt je nepřehlédnutelný. Právě díky němu doslova ožívají lesklé materiály jako leštěná pracovní desky z žuly nebo nerezový povrch centrálního ostrůvku. Jediná drobnost by ještě stála za úvahu a to výměna osvětlení pod horními skříňkami linky. Nyní se jednotlivé světlené zdroje na nerezovém obkladu nemilosrdně zrcadlí. Elegantnějšího výsledku lze dosáhnout s LED-diodovou lištou.
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: thinkstock.com, archiv firem