Půvab dřeva

Do historického objektu na venkově patří na zem klasické materiály. Kromě poněkud chladné keramiky je to především masivní dřevo, které je příjemné na dotek bosou nohou, působí teple a domácky. Dubová podlaha ze širokých prken s výraznou kresbou je ideálním základem pro lehce rustikální styl. Současně propojuje interiér kuchyně s původní stavbou, která dřevo využívá na rozmanité konstrukční prvky, od oken přes nosné sloupky a trámy obvodových stěn až po nosnou konstrukci krovu.

Noblesa bílé

Není třeba lámat si hlavu, která barva se k přírodnímu dřevu v rekonstruované stodole hodí nejlépe. Tradiční lomená bílá interiér prosvětlí, působí svěže, moderně a půvab dřeva nechá maximálně vyniknout. Mezi hustě řazenými pohledově přiznanými krokvemi je její použití přímo nutností, protože oblíbený palubkový obklad by působil zbytečně těžce a stísněně. Stavební konstrukce objektu a veškeré pevně zabudované prvky v kombinaci bílé barvy a přírodního dřeva vytvářejí stylový rámec pro vstup dalších barev.

Něžné pastely

Aby kuchyně, jídelna a úložný nábytek nepůsobily fádně opakováním dvou materiálů použitých na stavbě, vstupují sem opatrně a citlivě další barvy. Jsou to jemné a světlé pastelové odstíny, se kterými získaly kuchyně na míru i starší jídelní nábytek vitalitu a mladistvý švih. Zatímco na kuchyni, složené z několika mohutných solitérů, se uplatňuje něžná krémová, jídelnu rozsvítila světlounce pistáciová. Obě barvy nijak nenarušují původní záměr a respektují volný prostor, kterému dodávají hloubku a atraktivitu.

Dispoziční řešení

V rozlehlém a převýšeném prostoru nelze využít obvyklé postupy při návrhu kuchyně: prosklené obvodové stěny vyloučily pozici kuchyně u obvodových konstrukcí, stejně jako instalaci horních skříněk. Kromě toho by kuchyně v rohu velkorysého prostoru působila ztraceně. Atypické robustní solitéry z masivního dřeva působí zcela přirozeně a do prostoru citlivě zapadly. Ostrůvkové řešení navíc umožňuje vaření několika kuchařů současně, kterým nabízí jak úzký kontakt s okolím, tak atraktivní výhledy do zahrady.

Stylové detaily

Aby kuchyně nepůsobila v převýšeném prostoru pod rozlehlým krovem neútulně, použil architekt k optickému snížení horizontu a zmenšení měřítka kuchyně závěsnou dekorativní rampu. Kromě optického vylepšení poměrů kuchyně slouží také k praktickému zavěšení pánví, kastrolů, hrnců a rendlíků, jejichž malebná skupina dokresluje zvolený styl. Mezi další půvabné dekorace patří žebřík na sušení utěrek, tepaná lucerna, stojan na víno a proutěný koš spolu s množstvím skleněných či ručně malovaných keramických nádob.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: archiv firem