Sympatický středně velký ostrov elegantně spojuje přípravné a varné centrum s úložným prostorem. Klikněte pro větší obrázek!Zopakujme si výhody

V moderním pojetí kuchyní se ostrůvek stal stěžejní částí kuchyně. Ve srovnání s klasickou kuchyňskou linkou má tu výhodu, že umožňuje tomu, kdo na něm pracuje, komunikovat s ostatními v místnosti. Navíc je užitečnou plochou a úložným prostorem navíc. Zpočátku se začaly v kuchyních objevovat pouze malé ostrůvky, a to většinou ve funkci přípravného centra. Zřízení mycího nebo varného centra totiž potřebuje uvažovat hodně dopředu, aby zde byly potřebné rozvody vody a odpady, respektive místo na digestoř a přívod elektrické energie.

Směřujeme k multifunkčnosti

Tento „ostrůvek“ je vskutku velkorysý, pokud jde o úložné prostory. Jinak slouží především jako přípravné centrum. Klikněte pro větší obrázek!Moderní doba si žádá, aby všechno mělo pokud možno co nejvíc možností využití. Platí to samozřejmě i pro ostrůvky. Kdo má tedy v kuchyni dostatek prostoru, může si pořídit multifunkční ostrov. Ten je dostatečně velký, aby mohl plnit úlohu např. mycího a přípravného centra zároveň. Zajímavou variantou je i mít místo jednoho velkého dva menší ostrůvky.

Nedržte se čtverce!

V žádném případě se nemusíte držet klasického čtvercového tvaru. Obdélník je také velmi praktický. Třeba ten na našem prvním obrázku, kde varné centrum plynule přechází v mycí a dále pak v jídelní kout. Ostatně ani kruhový ostrůvek nemusí být špatný. Ale pozor, aby se vám nepletl s jídelním stolem. Krásný ostrov, který vidíte na třetí fotografii, má na svědomí dánský architekt Knud Kapper. Nábytek byl vyroben na zakázku přímo v jeho vlastní dílně.

Někde velké ostrovy dokonce kompletně nahradily kuchyňskou linku. V malých kuchyních mohou dokonce nahradit také jídelní stůl, což poněkud připomíná sdílené pracoviště. Klikněte pro větší obrázek!Mobilní ostrovy

A víte, že si můžete pořídit také mobilní kuchyňský ostrov či jen ostrůvek? Ano, pochopitelně pouze jako přípravné nebo odkládací centrum. Jak jsme naznačili výše, s mycím a varným centrem by to bylo poněkud složitější. Toto řešení by si totiž žádalo buď větší množství rozvodů, nebo několik digestoří, což je poněkud neekonomické.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.hansenliving.com; www.profimedia.cz