Typickým prvkem tohoto interiéru jsou bohaté, až přebujelé dekorace, míchané zcela svobodně bez ohledu na styl, barvu a velikost.

Vedle klasických obrazů tu můžeme spatřit samolepku lustru a plastický, tématicky příhodný, nápis EAT, korunovaný trofejí jelena. Protože se každá dekorace snaží upoutat pozornost, pro jejich přílišné množství nemá žádná z nich šanci zaujmout a členité stěny plné dveří dále opticky tříští. Není to jen díky nepřehlednému množství prvků, ale velkou měrou se na tom podílí také barevnost stěn, která vytváří nesourodé pozadí.


Bláznivé barvy

Na fotografii zachycující pouze část místnosti pokrývá stěny neuvěřitelných 9 barev: bílá, světlounce šedá, žlutá, sytě růžová, vínová, hnědo-šedá, černá a dva odstíny zelené! Netypické, jasné a odvážné odstíny se nevyhýbají ani zabudovaným součástem stavby, jako jsou dveřní křídla. Ta kombinují hned několik výrazných barev a slouží jako výstavní plocha pro plakát nebo skupinku obrázků. Tuto barevnou smršť se marně snaží spoutat neutrálně šedá podlaha, kterou barevně rozbíjí kvalitní vlněný koberec s bohatým vzorováním, spolu s temně černým stropem.

 


Věci, věci, věci…

Drobné dekorace jsou v tomto interiéru všude. Pokud se obrázkům a rodinným fotografiím nepodařilo získat místo na zdi, usazují se spolu s vázami na konzolovém a odkladním stolku, knihy leží i na polstrování lavice. Viditelnou část kuchyňské linky zaplňují natolik, až je s podivem, že zde někdo dokáže denně vařit. Ohromná bílá váza si z toho, že stojí v komunikační zóně, vrásky rozhodně nedělá. Byt zahlcený dekorativními předměty bez praktické funkce působí trochu jako přeplněné muzeum zvoucí k exkurzi.


Náprava?

Interiér této kuchyně vykazuje celou řadu formálních chyb a svým pojetím doslova bije do očí. Přesto je zřejmé, že byl komponován silnou a nezdolnou osobností, hnanou vnitřním přesvědčením o správnosti vlastního počínání. Tvůrce miluje pestré barvy a umění všeho druhu, včetně kýče. Rozhodně se nenechá svazovat konvencemi, odmítá zařazování do škatulek a vliv módních trendů. Pomineme-li tedy fakt, že majitel se v této kuchyni evidentně cítí jako ryba ve vodě, můžeme se pustit do nápravy současného, pro mnohé neutěšeného stavu.


Barvy

Protože za neblahý celkový dojem mohou velkou měrou syté divoké barvy, začneme jejich redukcí a novou výmalbou. S ohledem na vkus majitele bude pro značné množství obrázků a dekorací ideální volbou odstín holubí šedi. Ten příhodně oživí stěnu za kuchyňskou linkou v hořčičně žluté. Nejvíc prospěje jediná barva barovému pultu. Ke zvolené stříbřitě šedé a hořčičně žluté v pozadí by se na něm pěkně vyjímala cyklámen růžová. Subtilní černá konstrukce barových židlí s růžovým sedákem na jejím pozadí dokonale vynikne.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com