Tato venkovská kuchyně sice působí na první pohled docela příjemně, nikoliv však harmonicky. Celkovou pozitivní náladu jí dodává velké okno, které sem přivádí dostatek denního světla.

To je pak měkce odrážené a násobené světlou krémovou barvou s jemným nádechem do růžova, která v této kuchyni pokrývá téměř vše od podlahy přes dřevěný obklad stěn až po samotou kuchyňskou linku. Striktně neutrální základ vytváří vhodné pozadí pro dialog dalších barev a především adekvátní barevné akcenty, které zde ale zcela chybí.


Chaos na skříni

Místo pečlivě navržených barevných akcentů na sebe strhává nepatřičnou pozornost nevkusný plánovací kalendář s Mickeym, který patří spíše do dětského pokoje, a přerostlý exemplář monstery, hrozící překlopením a pádem ze skříně. Ta je doslova zavalena tolika dalšími věcmi, že její starosvětský půvab a ručně řezané detaily nemají šanci vyniknout. Doporučuji skříň osvobodit od trvalého chaotického skladiště a nechat vyznít její přirozenou krásu.

 


Nové místo

Věci na skříni by měly projít nemilosrdným konkurzem na právo setrvat nadále v této stylové venkovské kuchyni. Květníky patří na okno, kde v sobě elegantně ukryjí nevzhledné hliněné květináče s kvetoucími pokojovými rostlinami a bylinkami. Ostatní drobné dekorace a suvenýry se budou nejlépe vyjímat v zasklené stylové vitríně nebo na otevřené polici, kde působí živěji a bezprostředněji. Pokud by se ocitly nad jídelním stolem, získal by komornější atmosféru a osobitý prvek.


Nevhodné detaily

Také ostatní dekorace v kuchyni si zaslouží revizi. Tři talířky nade dveřmi sice vytvářejí malebnou kompozici, stylově však do venkovské kuchyně s francouzským espritem nepatří. Obrázek nad nástěnným odkapávačem by mohl najít lepší místo na stěně u jídelního stolu. Ručně malované keramické talíře na stole jsou originální a svěží, celkový dojem z prostřeného stolu ale dokonale kazí nevkusný ubrus a pestré plastové kelímky. Možná je dřevěná deska stolu zajímavá svou přirozenou patinou a plastové kalíšky stačí nahradit sklenicemi nebo jednobarevnými keramickými hrnky respektujícími barevnost talířů.


Kombinace vzorů

Dalším bolavým místem této kuchyně jsou vzory. Kuchařka v nich evidentně nachází zalíbení, ale bohužel postrádá vkus. Jediné, co pojí dveřní závěs, kusový koberec a ubrus, jsou příbuzné barvy a nudný výsledný dojem. Pokud si nevíme rady s domácím textilem, držme se zlatého pravidla „méně je více“ nebo vybírejme zásadně v rámci jedné designové řady od renomovaných výrobců – tehdy nejspíš neuděláme chybu. Této kuchyni by slušely jemné pastelové barvy odvozené z pestrých francouzských žakárů.


Barevné akcenty

A jsme u posledního nedostatku, chybějících akcentů. Skříň v rohu kuchyně je nyní v roli přehlížené a přetížené Popelky, ale v novém nátěru by dokázala sehrát hlavní roli oslňující princezny. Zajímavě by mohla působit natřená pistáciově zeleným pololesklým lakem nebo zahalená do elegantní modrošedé či živější tyrkysové. Barevnou odpověď by mohla najít ve vzoru nového dveřního závěsu a v textilním lemu jutového nebo sisalového koberce, který by lépe vzdoroval náročnému kuchyňskému provozu.

 

O tématu diskutujte na našem diskusním fóru Vaše kuchyně.


Text: Ing. arch. Veronika Haroldová
Foto: www.isifa.comAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com