Tato kuchyně působí netradičně díky zvýšenému soklu a vyzděné konstrukci. Schůdek, na kterém je umístěna, vznikl pravděpodobně v rámci rekonstrukce a modernizace starších prostor, aby ukryl odpadní potrubí vedoucí od dřezu a myčky do stávajícího stoupacího vedení, jehož polohu v objektu nelze měnit.

Záměrem architekta zřejmě bylo, aby kuchyně ve výklenku působila maximálně kompaktně, proto obložil sokl, konstrukci kuchyně i přilehlou stěnu stejnou keramickou mozaikou.


Uspořádání

Kuchyně originálně založená na zvýšeném soklu zaujme snad pouze nosnou konstrukcí zděných příček suplujících tradiční korpusy skříněk. V takto malém prostoru by ovšem tradiční korpusy vyšetřily cenné místo nejméně na jednu další skříňku. Také pohledově exponovaná čelní stěna na první pohled není navržená dobře. Mohutná digestoř uprostřed stěny působí nepatřičně a zvýšená část s vestavěnými troubami narušuje žádoucí symetrii. Kuchyni by rozhodně pomohla dodatečná instalace horních skříněk s nenápadně vestavěnou digestoří.


Strop

Výška místnosti by měla být vždy jejím nejmenším rozměrem. To je důvod, proč převýšený strop malé kuchyni nesluší a dělá z ní neútulné až nehostinné místo. Ani vhodný typ použitého závěsného svítidla tento handicap nedokáže napravit. Vhodná řešení jsou v zásadě dvě: vestavěný podhled nebo korekce v rámci interiéru. Sádrokartonový podhled rychle, efektivně a tzv. „suchou cestou“ kuchyni adekvátně sníží. Pokud se mu chceme vyhnout, je třeba kuchyni prostoru přizpůsobit – doplnit přiměřeně objemné horní skříňky, které prostor zaplní a opticky sníží vytvořením výrazné horizontály. Výmalba – nejlépe barevná – by měla končit ve výšce, kde bude nastaven tzv. nový optický horizont.

 


Mříže spár

Zdánlivě nekonečné mřížoví spár mezi drobnými prvky keramické mozaiky navozuje v kuchyni poněkud sterilní dojem a atmosféru zdravotnického zařízení. Navíc zrovna neusnadňuje údržbu exponovaných ploch, jak potvrzuje fotografie. Zajímavý kontrast by do kuchyně vnesl obklad přilehlé stěny z odlišného materiálu, ideálně beze spár. Nabízí se laminovaná deska v zajímavém barevném odstínu nebo módní lakované sklo. Netradičním řešením je obklad stěny podlahovými díly, chráněnými několika vrstvami polyuretanového podlahového laku.


Barevnost

Fotografie této kuchyně působí jako černobílá a to z jednoduchého důvodu: této kuchyni zoufale chybějí barvy. Protože je nastavené barevné schéma z chladných neutrálních barev ryze pánské, není třeba sem křečovitě vnášet živé a jásavé barvy. Citlivější bude kombinace s elegantním a nadčasově hezkým odstínem, který do nudné šedi vdechne trochu života. Ideálním odstínem by mohla být např. vínová, která se může uplatnit hned na několika místech: na obkladu stěny za linkou, na dvířkách zavěšených skříněk (v případě obkladu stěny dřevem) nebo na výmalbě.


Koberec

Koberec do kuchyně nepatří a pokud se tam objeví, měl by být odolný, snadno udržovatelný v čistotě a provozně bezpečný. Příliš tenký koberec se může snadno shrnout a způsobit v náročném provozu nechtěnou kalamitu, nebo dokonce nehodu. Pokud by majitel na koberci trval, posmutnělou kuchyni by mohl doplnit tradiční vlněný koberec vínové barvy s bohatým vzorováním. Barevně by interiér rozsvítil a vnesl do ní výrazně stylový prvek dobře rezonující s pánským charakterem této kuchyně.


Doplňky a dekorace

Důvodem sterilního a fádního výrazu této kuchyně je především absence doplňků, obrazů a osobních předmětů kuchaře. Tuto roli snadno zastane praktická barevná nebo vzorovaná mísa s ovocem, váza s květinami nebo obrazy na stěnách. Neutrální uměřenou barevnost této kuchyně by nejlépe doplnily černobílé umělecky pojaté fotografie, např. portréty členů rodiny zasazené v bílých paspartách a zarámované do efektních černých rámů se stříbrnou linkou. Bohatá obrazová kompozice by dokonale zabydlela čelní stěnu, doposud nehezky prázdnou.

 

O tématu diskutuje více na fóru Vaše kuchyně.


Text: Ing. arch. Veronika Haroldová
Foto: www.isifa.comAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com