Bílá je barva vyhledávaná širokou veřejností, jejíž obliba v posledních letech stále stoupá. Obzvlášť designéři jí milují, protože důvěrně znají její přednosti a vědí, jak s ní v interiéru pracovat, aby naplno vyzněly.

Správně použitá bílá působí čistě, svěže, opticky zvětšuje a odlehčuje prostor. Použitá ve správném kontextu interiér intenzivně prosvětluje a dekorativní detaily na kontrastním pozadí doslova rozzáří. Nejlepší podmínky pro vyniknutí jejího půvabu vytvářejí tzv. neutrály: bohatá paleta béžových nebo šedých odstínů, které v této kuchyni bohužel chybí.


Rytmus

Kuchyně je pojatá prostorově velmi velkoryse a designér se proto snažil potlačit hmotu objemných korpusů jejich vestavbou do sádrokartonové konstrukce na míru sestavy. Zopakováním bílé barvy stěn na dveřích skříní dosáhl zamýšleného efektu, kdy se dlouhá řada vysokých skříní v prostoru doslova ztrácí. Proměnlivou šířkou jednotlivých dveří odpovídající ideálně typu ukládaných věcí dlouhou stěnu příjemně rytmizuje. Přesto působí obrovská plocha bílé barvy členěné jen vertikálami spár a horizontálou hliníkových úchytek nudně – oko se při pohledu na ní nemá čeho chytit.

 


Kontrast

Nadmíru rozlehlé a monotónní bílé ploše by nejvíc prospělo jakékoliv výrazné a odvážnější narušení rytmu, které by jí opticky rozbilo, oživilo a přirozeně k sobě přitahovalo pozornost. K tomuto účelu by se ideálně hodil praktický horizontální vestavěný výklenek v kontrastním materiálu využitelný například k vystavení kuchařek a uložení receptů, které tak jsou stále po ruce. Materiálově by mohl být např. ze stejného tmavého dřeva jako jídelní stůl nebo z lakovaných desek v barvě jídelních židlí. Méně nápadný výraz by získal v provedení ze dřeva použitého na podlaze.


Barevnější ostrůvek

Také rozlehlému ostrůvku by prospělo oživení. Poněkud nepraktickou lesklou pracovní desku bílé barvy by mohla nahradit odolná laminátová ve stříbřitě kovovém dekoru. V zúžené části by se opět mohl objevit nějaký kontrastní materiál - zajímavě by vypadala např. deska z nerezového plechu. Před ní by se pak efektně vyjímaly barové židličky respektující nastavené barevné schéma tj. s dřevěnou nosnou konstrukcí v barvě jídelního stolu a svěže zelenou potahovou látkou. S dokonale hladkými bílými plochami by zajímavě kontrastovala látka s hrubší výraznou strukturou.


Lustr

Tento tvarově střídmý až asketický interiér si doslova říká o nepřehlédnutelný, tvarově nebo materiálově zajímavý lustr. Na fotografii je vidět kousek bílého textilního stínidla, které sice dokonale ladí se stěnami, stropem i nábytkem, ale současně s nimi splývá. Pokud by majitel trval na bílém svítidle, mohl by lustr prostor oživit zajímavou plastickou strukturou. Naopak výrazně barevné stínidlo v zářivé oranžové nebo módní cyklámenové by v interiéru sehrálo roli akcentu. Kovový lustr v kombinaci se sklem by prostor příjemně rozehrál mihotavými odlesky.


Závěsy

Pro zjemnění poněkud chladného výrazu této bílo-bílé kuchyně propojené s jídelnou by se ideálně hodil domácí textil, který v náročném kuchyňském provozu bude těžko hledat uplatnění. Jediným vhodným zástupcem bytového textilu v kuchyni jsou závěsy, obzvlášť s přihlédnutím k velkorysému měřítku prosklení. Aby závěsy zbytečně neomezovaly atraktivní výhledy do zahrady, zůstaly by bez záclon. Chladný bílý výraz by nenápadně zateplily lehounké krémové závěsy s tzv. vypalovanými motivy, které působí křehce, moderně a do interiéru propouštějí dostatek lehce tónovaného světla.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com