Kuchyně na první pohled zaujme sytě modrou stěnou, která tvoří kontrastní pozadí pro sbírku historického jídelního porcelánu.

Nápad to byl v zásadě dobrý a záměr vytvořit markantní kontrast správný, ale zvolené prostředky ho naplňují velmi svérázně. Neředěná sytě modrá je příliš agresivní a porcelánu s decentně barevným vzorkem toto spojení evidentně nedělá dobře. Přitom není třeba dělat dramatické změny: pokud zůstaneme u modré, může ji nahradit světlejší odstín lomený šedou, nestárnoucí námořnická nebo elegantní švestkově modrá. Z dalších odstínů blízkých modré se nabízí pistáciová nebo ocelově šedá.


Barové židle

Ať už je zadní stěna, která určuje atmosféru celého interiéru kuchyně, jakákoliv, pestré barové židle z plastu se vedle porcelánu nemohou cítit dobře. Pokud by se jich majitel nehodlal vzdát, mohl by alespoň sjednotit jejich barevnost. Stříbřitě šedá sice v kontextu s pozadím působí poněkud extravagantně, ale nachází partnera v nerezové karotáži barového pultu a v digestoři. K porcelánu, pastelovým barvám na podlaze a přehozu by jistě byla vlídnější krémová barva sedáků. Zajímavý kontrast by s nerezovým pultem vytvořily tradičně elegantní celodřevěné židle ozvláštněné přirozenou patinou.

 


Digestoř

Ačkoliv je kuchyňka včetně chytře zakomponovaného barového pultu doslova miniaturní, digestoř je v poměru k ní zvolená zbytečně mohutná. Lze předpokládat, že odvětrávaný prostor garsoniéry není nijak velký, a navíc je pro přirozené větrání v teplé části roku k dispozici velké francouzské okno vedoucí na terasu. Subtilní válcovitá digestoř bez rozšířené spodní části by zde působila jemněji a byla by přiměřenější prostoru. Na místě mohutné konstrukce tvořící kapotáž odtahu do fasády by se lépe vyjímal sádrokartonový podhled lokálně snížený nad kuchyňským koutem a věrně kopírující půdorys pracovní desky.


Osvětlení

Z fotografie není patrný zvolený způsob osvětlení kuchyně a zdá se, že jediné osvětlení varné desky a přilehlé plochy zajišťuje digestoř. Svítidla zapuštěná do sádrokartonového podhledu, zakrývajícího připojovací vzduchotechnické vedení k digestoři, by kuchyni osvětlila dokonale rovnoměrně. Halogenové zdroje jsou pro kuchyni optimální, protože se nejvíce blíží přirozenému dennímu světlu a nezkreslují barvu potravin. Zářivka umístěná pod okno místo řady hrnečků by intenzivně osvětlila přímo pracovní plochu. Pro decentní zvýraznění vystaveného nádobí se doslova nabízejí LED diodové pásky, které by ho mohly nasvětlovat vždy zespodu, aby světelné zdroje zůstaly skryté.


Detaily

Na celkovém dojmu se v interiéru nemalou měrou podílejí detaily. Například poličky nesoucí porcelán by se lépe vyjímaly dál od francouzského okna, aby je modrá barva rámovala také zleva. Celkově by kuchyni prospěla redukce mnoha drobností a sdružení těch zbývajících do společných nádob, boxů nebo zásobníků. Pro celkově jemnější výraz kuchyně by se na oknech mohly objevit rolety. Aby neodváděly pozornost od atraktivních výhledů a neubíraly zbytečně světlo, zakrývaly by obě okna pouze do výše nadsvětlíku dveří na terasu. V lomené bílé nebo krémové barvě by navíc ani neodváděly pozornost od ústřední barevné stěny a historického porcelánu.

 

Našli byste nějaké chyby i ve vaší kuchyni? Diskutujte na fóru Vaše kuchyně.

Našli byste nějaké chyby i ve své kuchyni? Diskutujte na fóru Vaše kuchyně.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com