Červená se žlutou jsou výrazné barvy a jejich vášnivý vztah z nich vytváří nepřehlédnutelnou dvojici. Obě barvy jsou vitální, plné energie a prokazatelně povzbuzují chuť k jídlu.

Silného psychologického účinku jejich spojení jsou si již dlouhá léta vědomé také nadnárodní firmy prodávající rychlé občerstvení. Jejich volba do kuchyně s jídelnou je tedy v zásadě správná, ale jak radí jiná osvědčená poučka: všeho moc škodí. Syté intenzivní odstíny obou barev pouze velmi nesměle odlehčené bílou vytvořily v této kuchyni pro mnohé „nestravitelnou barevnou smršť“.


Bílá záchrana

Doslova záchranou je pro nezdravě intenzivní červeno-žlutý svazek přítomnost bílé. Svou čistotou a neutralitou působí na výrazné odstíny přímo blahodárně, interiér výrazně odlehčuje a prosvětluje. Bohužel je jí zde žalostně málo: strop, kapotáž digestoře, dveře ani okna nestačí kompenzovat silný účinek žluto-červeného tandemu. Bílé by to slušelo na horních kuchyňských skříňkách ozvláštněných patinou, bílé polštářky zdobené drobným žlutým vzorkem by se pěkně vyjímaly ležérně poházené na červené lavici. Krémově bílá by mohla nahradit žlutou výmalbu.


Moc neutrálů

Podobně žádoucí účinek jako bílá mají ovšem i další neutrální barvy, které dokáží zkrotit temperament teplých tónů a nechají vyniknout jejich přednosti. Jak je vidět, majitelé této kuchyně milují výrazné teplé odstíny, kterým by mohly lichotit tzv. teplé neutrály: béžové, krémové a smetanové odstíny. Nadčasově elegantní výraz by interiér získal s podlahou v pískovém odstínu. Šedá, obzvlášť její chladnější podoba s nádechem modré by do interiéru plného žluté barvy vnesla příjemné napětí a vzruch vzdáleně se blížící dramatickému vztahu komplementárních barev.

 


Různorodé osvětlení

Jedním z nejúčinnějších prostředků přirozeného členění větší kuchyně do funkčních zón je způsob jejich osvětlení a design svítidel. Zde jsou zbytečně formálně zopakovány čtyři červené stahovací lampy s plechovými širmy. Zajímavějšího výsledku lze dosáhnout kombinací různých svítidel. Dvojice lamp nad jídelním stolem by měla mít k sobě blíž a svou velikostí lépe reagovat na roli jídelního stolu v interiéru kuchyně. Pracovnímu ostrůvku za lavicí by slušela subtilní minimalistická zářivka, která by do ryze rustikální kuchyně vnesla trochu žádoucího stylového odlehčení.


Méně je více

Ačkoliv kuchyně není nijak zvlášť zahlcená věcmi, působí množství vystavených drobností lehce nepřehledně. Pestrobarevnému interiéru by proto prospěla redukce volně uložených dekorací, nádobí a kuchyňských doplňků. Jednou možností je vyklizení římsy nad vestavěnou digestoří, druhou instalace horních kuchyňských skříněk s plnými dvířky dekorovanými např. proříznuté otvory. Pro oživení teplého barevného schématu se dobře hodí chladné odstíny zelené a modré, které se objevují na jídelním stole. S ohledem na nastavené barevné schéma bych pro akcenty volila spíše zelenou.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com