Bílá je královna barev. Působí čistě, nevinně a svěže. Oblíbená barva designérů interiéry opticky zvětšuje, odlehčuje objemné nábytkové sestavy a odráží zpět do prostoru maximum světla. Proto je nenahraditelná ve všech malých a tmavých prostorech, kterým vdechne nový život.

Tato kuchyně se ale může pochlubit překrásným arkýřovým oknem, které interiér doslova zalévá denním světlem. Protože interiér obohacuje atraktivním výhledem do zeleně zahrady, zůstalo bez záclon. V tomto kontextu nemá výhradní použití bílé barvy žádné opodstatnění.


Barevná harmonie

Nebarevná a neutrální bílá si dobře rozumí se všemi barvami palety, nejvíce ale miluje neutrální jemné odstíny, v jejichž společnosti jí to obzvlášť sluší. Tento interiér je evidentně součástí historického domu, který se může chlubit originálními nebo citlivě renovovanými architektonickými detaily: dělenými okny, fazetovými dveřmi a dřevěnými podlahami. Tomu všemu lichotí široká paleta jemných neutrálních odstínů, které interiér s pokorou k tradici zabydlí, zútulní a dodají mu nadčasovou eleganci. Použitím různých tónů a vytvořením kontrastů získá interiér dynamiku a hloubku.


Přírodní dřevo

Ač je tento interiér evidentně dílem oddaného a věrného milovníka bílé, postavil ji na solidní základ tvořený masivní dřevěnou podlahou. Ta bílou výrazně prohřeje, zjemní a dodá jí osobnější ráz. Teplá barevnost a kresba dřeva s čistě bílými plochami dokonale kontrastují, proto je škoda, že dřeva nebylo v tomto interiéru použito víc. Mohlo by se objevit na pracovní desce, jejíž efekt by násobil obklad stěny ze stejného materiálu. Místnosti by slušel kulatý stůl z lakovaného ořechového dřeva s historizujícími prvky. Bílý plastový stůl v retro stylu by zase skvěle doplnily židle z ohýbané překližky.

 


Barevné stěny

Krémová nebo světle béžová výmalba stěn by této kuchyni pomohla hned dvakrát. Především by zútulnila jídelní kout a dodala mu styl a současně by na decentně odlišeném pozadí dokonale vynikly všechny okouzlující architektonické detaily: bílá profilovaná podlahová lišta, litinový radiátor a nádherné rámy renovovaných oken by získaly charakter dekorativního obrazu. Také obkladu stěny za linkou by slušelo nějaké zajímavější řešení. Živý výraz by kuchyně získala s metalicky stříbrnou mozaikou, velkoplošným zrcadlem místo obkladu nebo barevně lakovaným sklem v nadčasově elegantních odstínech pískové nebo kapučínové.


Osvětlení

Osvětlení je zde řešené absolutně nevhodně. Protože světlo se vzdáleností od zdroje ubývá, osamocený halogenový reflektor zdaleka nezvládne zajistit osvětlení rozlehlé kuchyně. Řešení je v zásadě dvojí. Optimální je instalace (alespoň částečného) sádrokartonového podhledu se zapuštěnými světly, rovnoměrně rozmístěnými po celé ploše místnosti. Jednodušším řešením je výměna reflektoru za závěsný lustr s dostatečně výkonným zdrojem, který místnost zútulní a vítaným způsobem přitáhne pozornost k jídelnímu stolu, který nyní ve velkorysém arkýřovém výklenku působí poněkud opuštěně.


Koberec

Ačkoliv koberec do kuchyně až na výjimky nepatří, v jídelně by být mohl. Pod kulatým jídelním stolem s velkolepým zavěšeným lustrem by se nejlépe vyjímal kruhový koberec. Kvůli praktické údržbě by měl být buď z odolných a houževnatých sisalových vláken nebo by mohl bojovat s nečistotou krátce střiženým hustým vlněným vlasem, který se snadno čistí. K okrovému odstínu koberce z přírodních vláken by se výborně hodil lustr s velkým proutěným stínidlem, k barevnému tradičně vzorovanému vlněnému koberci se báječně hodí několikaramenný křišťálový lustr, efektně zdobený množstvím třpytivých ověsků.

 

Našli byste nějaké chyby i ve své kuchyni? Diskutujte na fóru Vaše kuchyně.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com