Bílá je tou nejnepraktičtější barvou na podlahu. Možná snad s výjimkou černé.

Na černé i na bílé podlaze je všechno vidět – nejen prach a drobečky pečiva, ale především všechny cákance od čaje, šťávy i vody. Mezi bílými podlahami je na první příčce v náročnosti na údržbu zářivě bílá a vysoce lesklá dlažba. V těsném závěsu za ní se drží matná lomená bílá, kterou s větším odstupem následuje praktičtější dlažba s melírem nebo drobným vzorkem. Nejlepší volbou v rámci neutrální barevnosti je světle šedá dlažba.


Černý lesk

Podobně jako ledově bílá také černočerná drží prim mezi výrazně nepraktickými povrchy. Obzvlášť dokáže komplikovat život v kuchyních a koupelnách. Na extra tmavém povrchu je kromě drobných nečistost a světle šedého prachu vidět každá zaschlá kapka vody, po uschnutí po obvodu zvýrazněná solemi a vodním kamenem. Upravený vzhled černé kuchyně je podmíněný pečlivým leštěním, které nevyhnutelně navazuje na každou přípravu jídla včetně rychlé svačinky…

 


Červená

Červená je dokonale vitálním doplňkem chladného černo-bílého tandemu, takže jí nelze nic vytknout. Navíc je vědecky dokázáno, že červená podporuje chuť k jídlu. Ovšem ve spojení s převažujícím množství vysoce lesklé černé působí jasně červená agresivně, tvrdě, až vulgárně. Lesklá černá barva může připomínat lak dlouhých limuzín, parkujících před kasinem, nebo majestát žulových náhrobků. Málokdo ji ovšem spojuje s útulnou domácí kuchyní plnou pohody. Černo-bílo-červená kuchyně je bezesporu kuchyní pro tvrdé povahy.


Lesk a třpyt

V této kuchyni je lesklé téměř vše – od samotné posmutněle černé kuchyňské linky přes zadní nerezovou desku chránící přilehlou zeď až po bílý strop, ve kterém se interiér jemně zrcadlí. Vysoký lesk povrchů je ovšem nejen nepraktický z hlediska každodenní údržby, ale současně v kombinaci s černou barvou působí velmi neosobně. Černý lesk evokuje spíše veřejný prostor: barovou kuchyni ve večerním nóbl podniku nebo rádoby luxusní kuchyňku zaměstnanců vedle open space kanceláře v mrakodrapu uprostřed světové metropole.


Řešení?

Zásady pro úspěšné vyřešení kuchyně za asistence černé a bílé jsou relativně jednoduché. Pro tuto kuchyni platí následující doporučení. Omezit (případně vyloučit) nepraktický a chladně působící lesk. Omezit černou barvu, která pohlcuje v této kuchyni téměř vše, a odlehčit ji větším množstvím pozitivní bílé. Ta by se mohla objevit na sloupu, osvětlovací rampě i lednici. Pocitově studenou a neosobní černou vyvážit přírodním dřevem, které by se mohlo objevit na horních skříňkách a desce atypického jídelního stolu.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com