Stůl pro čtyři osoby napovídá, že zde bydlí bezdětný pár, který kuchyň nevyužívá tak intenzivně jako vícečlenná rodina. To by snad mohlo vysvětlovat dramatickou černo-bílou kompozici, která je sice efektní, ovšem pro kuchyň velmi nepraktická.

Bílá mramorová podlaha působí luxusně, ale nemilosrdně upozorní i na ty nejmenší nečistoty. Vysoký lesk ji navíc činí bezbrannou i vůči zaschlým kapkám obyčejné vody. Také tmavý lesklý povrch patří mezi nejchoulostivější povrchy vůbec. Jediným relativním kladem dvířek kuchyňské sestavy je, že nejsou čistě černá, nýbrž antracitová.


Chladný výraz

Vysoce kontrastní kombinace černé, antracitové a bílé působí bez dalších barev a materiálů velmi chladně. Ve spojení s vysokým leskem získávají neutrální barvy výjimečný až exkluzivní charakter. Rozhodně ovšem nepůsobí jako živé centrum a tepající srdce každodenního společného života rodiny, kde se všichni rádi sejdou a tráví spolu chvíle nejen u společného jídla či jeho přípravy. Měkce tvarované plastové židle odlévané z jediného kusu pod futuristickým lustrem podporují spíše dojem kosmické laboratoře, ve které přípravu jídla zabezpečují bezkrevní roboti.


Chybějící barvy

Této kuchyni by nejvíce prospěla přítomnost dalších barev, které by změkčily poněkud tvrdý kontrast mezi krajními barvami palety. Navíc černo-bílé schéma si přímo říká o doplnění další barvou, případně barvami. Kdo nechce narušit neutrální schéma a pestrým barvám se raději vyhýbá, může černou a bílou zjemnit přidáním teplé béžové. Použitá například na keramické velkoformátové dlažbě na podlaze by interiéru dodala přívětivější výraz. Z jasných a přímých barev by sem dobře zapadla červená v některém z lehce lomených odstínů: malinová, třešňová nebo elegantní vínová.

 


Kouzlo dřeva

Pokud by se majitelé rozhodli pro výraznější proměnu a pocitové prohřátí této kuchyně, nejvíce nápomocné by jim v tomto záměru bylo přírodní dřevo. S tímto nadčasově krásným a stále oblíbeným materiálem by kuchyň získala osobitější a výrazně vřelejší tvář. Dřevo by se mohlo objevit například na podlaze, kde by se nejlépe uplatnila dřeva světlá s jemnou nevýraznou kresbou, např. javor nebo jasan. Příznivci efektních kombinací a kontrastů by nejspíš volili dřeviny s výraznou a dekorativní kresbou, jako např. teak, ořech nebo sytá tmavá a odolná exotická dřeva: ipe nebo wenge.


Osobité doplňky

Stejně jako pestré barvy, dřevo a známky přirozeného každodenního života, tento pečlivě komponovaný a aranžovaný interiér postrádá doplňky. Jediným doplňkem naznačujícím přítomnost člověka je kniha ležící u křesílka. Svým obalem tak dokonale ladí s interiérem, že vzbuzuje podezření, zda při jejím výběru nehrála barva obalu významnější roli než autor či titul. Jediné jablko v geometrickém středu designové kovové mísy na jídelním stole působí smutně, opuštěně a téměř nepatřičně, podobně jako vysoký a efektní trojramenný svícen na pracovní ploše linky, kde jeho umístění nemá žádný praktický význam.


Náprava?

Aby tento poněkud bezkrevný a asketický interiér působil přirozeněji, příjemněji a živěji, je třeba dodat mu charakter, osobitost a energii. Nejjednodušší cestou je zapojení pestrých, jasných a optimistických barev, přírodních materiálů s různou strukturou a v neposlední řadě také praktických a denně používaných doplňků. Zaručeným receptem na zútulnění interiéru je také bytový textil, který zde příznačně zcela chybí. Lehká římská roletka, pestře vzorované polštářky a vysoký huňatý koberec dokážou v obytném interiéru divy! Nakonec bych kuchyni a potažmo jejím majitelům popřála větší uvolněnost, ležérnost a nadhled nad jistou neuspořádaností zrcadlící přirozený běh každodenního dění a lidského života.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com