Dobrý základ

Bílému základu rustikální kuchyně nelze nic vytknout, naopak rámečkovým dvířkům obzvlášť sluší. Bílá kuchyni prosvětlí, rozjasní a vytvoří výborný základ pro jakékoliv další materiálové a barevné kombinace. V této kuchyni stojí za povšimnutí a pochvalu důsledné barevné sladění všech vestavěných spotřebičů. Mikrovlnná trouba i obě trouby pečicí se díky bílé barvě v ploše dvířek absolutně pohledově ztrácejí. Výborně je vyřešená vestavba dvoudvéřové americké lednice, která s kuchyní dokonale splynula.

 

Dřevo jako kontrast

V souladu se zásadami stylu je k bílé jako doplňkový a přiměřeně kontrastní materiál zvoleno přírodní dřevo. Zatímco obvykle se kromě prkenné podlahy objevuje na pracovní desce z masivního dřeva, resp. ze spárovky, zde je dřevo použito na palubkový obklad svislých ploch. Obklad horní části stěny vytváří bílým skříňkám zajímavé a lehce rustikální pozadí. Škoda, že obklad stěny nad skříňkami nepokračuje i obkladem stěny za pracovní deskou. Rozlehlému obkladu na ostrůvku by prospělo horizontální členění a otevřená bílá zásuvka pro optické odlehčení.

 

Červená versus zelená

Ačkoliv bílá barva v kombinaci s přírodním dřevem tvoří nadčasově atraktivní pár, další barvy je k němu třeba vybírat s rozvahou. Majitelka této kuchyně očividně miluje červenou, kterou se poněkud prvoplánově snažila použít na všech doplňcích včetně nádobí, skla a ubrousků. Červená je ovšem natolik výrazná a nepřehlédnutelná barva, že nejlépe vyniká na jediném ústředním doplňku nebo několika málo výjimečných detailech. Lépe než studený a umělý pistáciový odstín doplní jasně červenou svěží jarní zelená.

 

Osvětlení s vrtulí

Lustr napevno spojený s lopatkami ventilátoru nemůže nikdy vypadat tak dobře jako samotné svítidlo. Navíc dekadentní dekorace listů na vrtuli spolu s prolamovaným sklem stínidel působí zbytečně těžkopádně. Chlazení vzduchu v kuchyni během horkých letních dní by lépe zajistila klimatizace, osvětlení a dekorace jsou zase doménou centrálního svítidla. Této stylové a bohatě zdobené kuchyni by slušel tvarově střídmý lustr z bílého opálového skla nebo monumentální textilní širm bílé barvy, zdobený romantickým plisé.

 

 

Umírněné doplňky

Doplňků je v této kuchyni na první pohled příliš, kuchyně je jimi doslova zavalená. Protože jsou rovnoměrně rozmístěné úplně všude, vytvářejí v kuchyni nepřehlednou mozaiku, ve které se oko pozorovatele nemá čeho chytit. Zoufale těká a je pohlceno divokým pestrobarevným chaosem. Kromě nepřeberného množství doplňků, které na pracovní desce překážejí a v otevřených regálech komplikují pravidelný úklid, se na nedobrém dojmu podílí významnou měrou červená barva. S tou se v interiéru musí nakládat navýsost opatrně!

 

Náprava?

Pro optické vyčištění prostoru doslova zaneseného věcmi je nezbytná radikální redukce nahromaděných „pokladů“. Jednou z možností je zrušit pestrou výstavku na horních skříňkách, druhou uzavření otevřených sekcí horních skříněk dvířky a nahrazení čirého skla mléčným, které tak věrně nezobrazuje zbytečně pestrý obsah skříněk. Stylově by kuchyni dobře doplnily barevné vitráže. Také jídelní servis by měl být skromnější a jednodušší: bílé nádobí zdobené decentním vzorkem doplněné příbory s dřevěnou střenkou barevně oživí džbánek nebo mísa červené barvy.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com