Myčka už není luxus

Doby, kdy byla myčka nádobí považována za luxus pro lenochy, kteří nevědí co s penězi, jsou již dávno pryč. Dílem proto, že tyto spotřebiče jsou finančně dostupnější, dílem kvůli tomu, že moderní myčky vodou neplýtvají, ale naopak ji šetří. A ne málo! Při jednom cyklu spotřebují přibližně 10 až 15 litrů, přičemž pro mytí stejného množství nádobí pod tekoucí vodou potřebujete nejméně čtyřikrát tolik!

 

Úspornost záleží i na vás

Chcete, aby myčka pracovala ekonomicky? Naplňte ji! Klikněte pro větší obrázek!Myčku můžete koupit už vestavěnou jako součást nové kuchyňské linky, dá se ale opatřit i samostatně. Důležitým faktorem při jejím výběru je počet členů domácnosti, jemuž je třeba přizpůsobit velikost spotřebiče. Neplatí pravidlo, že čím menší myčka, tím ekonomičtější provoz. Pokud vám jde především o úsporu energie a vody, počítejte s tím, že nejvhodnější jsou myčky s velkou kapacitou. To, kolik peněz dokáže tento pomocník ušetřit, záleží ale i na vás – spotřebu vody můžete ovlivnit výběrem moderního, úsporného typu, ale také tím, že myčku spustíte až tehdy, když je zcela plná. A nezapomeňte, že ani mycí prostředky, soli a leštidla nejsou zrovna levnou záležitostí. Pokud často spouštíte myčku jen kvůli několika kouskům nádobí, plýtváte nejen vodou, ale také přípravky, které jsou několikanásobně dražší, než obyčejný saponát!

 

Jedním z faktorů při výběru myčky je samozřejmě design. Nemusí být nutně bílá... Klikněte pro větší obrázek!Rychle a účinně

Při výběru se zaměřte také na rychlost a účinnost mytí a sušení. Program pro běžné mytí počítá s vodou ohřátou na 60°C, většina myček však nabízí také úsporný program pro slabě znečištěné nádobí a intenzívní program pro silně znečištěné nádobí. Zejména v kuchyních, které jsou propojeny s obývacím pokojem, je důležitým faktorem také hlučnost spotřebiče. Pokud chcete nerušeně sledovat televizi, neměla by míra hluku přesáhnout hranici 50 dB. Kromě všech těchto parametrů vybírejte také podle životnosti – výrobce uvádí, kolik mycích cyklů by měl spotřebič vydržet bez poruchy. Kvalitní přístroje by měly zvládnout nejméně dva tisíce mycích cyklů.

 

Text: Anna Menoušková

Foto: www.friendsofwater.com; www.profimedia.cz