Co je k mání?

Masivní dřevo kuchyňského nábytku v kombinaci s leštěnou žulou pracovní desky je tradiční klasika. Klikněte pro větší obrázek!Dnes se funkčnost kuchyně již neomezuje pouze na přípravu a vaření pokrmů pro rodinu a přátele. Je přirozenou součástí bytu či domu a včleňuje se do jeho prostoru. Díky stálé nabídce nových materiálů na trhu máme možnost si ji přizpůsobit nejen svým potřebám, ale také svému vkusu a představám. Pro nábytek, skříňky, pracovní desky a povrchy se nám nabízí materiály tradiční a stále mnohými preferované, nebo ty novější, progresivní a mnohdy neobvyklé.

Kam se hodí tradiční materiály

 • masivní dřevo a buk: Ty se nejlépe uplatní na kuchyňském nábytku u rustikálních a tradičních stylů kuchyní. Dřevěné pracovní desky ale moc praktické nejsou. Masivní dřevo je u nich sice napuštěno speciálním voskem, ale přesto dost citlivé na údržbu, protože nemá přijít příliš do styku s vodou, mastnotou ani horkým nádobím.
 • ořech a teak: Využití je obdobné jako u masivu a buku, jen teak není na péči a použití tolik choulostivý jako ostatní dřevo. Všechno dřevo se ovšem pěkně vyjímá jako obložení zadní stěny kuchyňské linky.
 • granit, mramor, žula: Tyto materiály jsou příjemné a efektní na pracovních deskách, i když trochu vadí spáry spojů. Mramor je však příliš měkký a porézní. Lépe poslouží leštěná žula v široké barevné škále. Lahůdkou je využití žuly na kuchyňský dřez.
 • umakart: Je stále hodně používaným materiálem na pracovní desky a plochy, dá se jím totiž velmi dobře napodobit různá struktura, barva i typ materiálu. Podstatná je praktická, jednoduchá údržba a nízká cena pořízení. Určitým vylepšením při zpracování umakartu je dnes vytvoření tzv. nákližku - dřevěné lepené hrany, vytvářející čelní zaoblení desky.

Tato kuchyně majitelům moc kapsu nezatížila. Kuchyňská linka s povrchovou úpravou vysokotlaké laminátové folie vypadá velmi pěkně a pracovní deska z umakartu se tváří jako dřevěná. Klikněte pro větší obrázek!Materiály, které teď frčí

 • umělý kámen: Je vyroben ze směsi pryskyřice a žulového nebo jiného kamenného prachu. Příjemný materiál se širokou barevnou škálou a jednolitým povrchem beze spár. Není nasákavý, je odolný proti mechanickému i chemickému poškození a nevadí mu vysoké teploty. Protože se snadno tvaruje, dají se vykouzlit i atypické tvary. Vhodný je na pracovní desky a dřezy, které lze spojit v jednom celku. Na trhu jej najdeme pod názvy corian, kerrock, silgranit a solidstone. Oproti přírodnímu kameni musíme počítat s vyšší cenou.
 • sklo a keramika: Sklo se často používá jako obklad zadních stěn linek. Ten je orámován hliněným nebo nerez pásem, který ovšem musí dobře těsnit, aby nedocházelo k zatékání vody. V poslední době se sklo využívá nejen jako policový materiál a výplň dřevěných dveří skříněk, ale jako náhrada dřeva. Taková celoskleněná dvířka a jiné části nábytku jsou vidět především u moderního stylu kuchyní. Na dřezy se pak používá i keramika, kde působí velmi zajímavě. Keramický dřez má tvrzenou glazuru, ale přesto je trochu více náchylný k poškrábání nebo odštěpování. Jinak je tradičně obkladovým materiálem kuchyně.
 • nerez: Kromě elektrických spotřebičů a digestoří nacházíme nerez i na pracovních deskách a na některých částech ultramoderního kuchyňského nábytku. Nerezové provedení je velmi efektní, ale nepříliš praktické. Je citlivé na poškrabání, vodní a mastné mapy, špatně se čistí i od otisků rukou. Dnes již existují speciální nerez čistidla, přesto vyšší cena neodpovídá požadované praktičnosti.
 • vysokotlaký laminát a folie: Je vlastně vrchní vrstvou dřevotřískové kuchyňské pracovní desky, kterou kryje a chrání. Je to vcelku příjemný materiál, odolný vůči vodě i oděru. Musí se však měnit častěji než jiné pracovní desky, protože praská a nasakuje vodu. Tyto malé prasklinky nejsou zpočátku viditelné, a tak je zde při dlouhodobém využívání jedné desky nebezpečí vlhnutí kuchyňského vybavení. Vysokotlaké laminátové folie na dřevotřískovém materiálu se využívají i na nábytek a kuchyňské linky. Tady nám vydrží déle, přeci jen není materiál tak namáhán jako pracovní deska. Nábytek je odolný vůči vodě, vyšším teplotám, poškrabání, má dobrou údržbu a nízkou pořizovací cenou. 

Titan, revoluční kuchyňský materiál, je odolný proti korozi a vysokým teplotám, lehký a zároveň pevný. Klikněte pro větší obrázek!Super novinky pro fajnšmekry

 • titan: Tento materiál je považován za téměř „revoluční“. Kromě luxusního vzhledu má velmi praktické vlastnosti - lehkost a pevnost, odolnost proti korozi a vysokým teplotám. Kromě pracovních desek a na dílech kuchyňského nábytku jej známe u nádobí a spotřebičů. Titan se dobře a lehce udržuje, nečistoty se na něm nedrží.
 • recyklované sklo: I takový materiál jako sklo má svoji inovaci – recyklované sklo. Velmi neobvyklá je z něj skleněná tvrzená pracovní deska, která podsvícená působí opravnu efektně. Např. LED diody se používají k netradičnímu nasvícení různých částí kuchyně, třeba i pracovní desky. Světlo pak působí nejen prakticky, ale také jako estetický doplněk celé kuchyně.
 • leštěný a barevný beton: Jde o opravdovou novinku, která exceluje hlavně při atypických tvarech pracovních desek a dřezů, protože se dá odlít přesně na míru. Má širokou barevnou škálu, praktický leštěný povrch a jednoduchou údržbu.
 • potištěný laminát: Digitálně potištěný laminát najdeme především na podlaze, ale začíná se využívat v kuchyni i jinde. Důvodů je mnoho – přírodní vzhled, příjemný na dotek, dobrá odolnost na poškrabání a prakticky jednoduchá údržba.

Text: Pavla Zigová

Foto: www.flickr.com; www.profimedia.cz