Kvalitní dlažba vydrží značné zatížení. Klikněte pro větší obrázek!Dlaždičky musí vydržet

Kuchyň je místem s velkým provozem, pořád se tu něco děje, při vaření se na stěně vedle varné desky objeví každou chvíli nějaká ta skvrna. A tomu je třeba výběr bytové keramiky přizpůsobit. U obkladů i dlažby není důležitý jen vzhled, ale i vlastnosti zvoleného materiálu. „Kromě designu, který je záležitostí čistě individuální, musí dlažba v kuchyni splnit podmínky otěruvzdornosti – optimálně by měla být na stupni označeném PEI 4,“ říká Pavel Verner, produktový manager společnosti Lasselsberger, výrobce keramických obkladů a dlažeb. ,,Je to tedy taková dlažba, která vydrží vyšší frekvenci pohybu osob a větší znečištění,“ dodává.

Nejen tam, kde jsou malé děti, je důležité, aby dlažba neklouzala. Klikněte pro větší obrázek!Maminko, neuklouznu?

Investice do odolné dlažby není zanedbatelná, čím vyšší je otěruvzdornost materiálu, tím delší má dlažba životnost. Dalším kritériem, které by měla dlažba v kuchyni splňovat, je protiskluzovost. Také tento parametr se dělí do několika stupňů; pro kuchyň je pode Pavla Vernera ideální stupeň R9 nebo R10. Většina výrobců obkladů nabízí série, určené přímo do kuchyní, u nichž je na všechny potřebné vlastnosti pamatováno a vy už můžete jen vybírat vhodný design.

Co se nosí v kuchyních?

A jaké trendy v současné době vládnou moderním kuchyním? Velké popularitě se stále těší přírodní barvy, stejně jako klasické pastelové, vytvářející v kuchyni hřejivou a veselou atmosféru. Obliba přírodních materiálů se promítla i do stylu bytové keramiky, a vybírat tak můžete například i z dlažeb a obkladů s dekorem dřeva nebo kůže. Slohově jednoduchým a přesto výrazným interiérům budou slušet dlažby s metalickým povrchem nebo s třpytkováním.

Obklady s dekorem dřeva jsou jedním z hitů sezóny. Klikněte pro větší obrázek!Čistý povrch bez drhnutí

Dlaždičky v kuchyni, zejména v okolí varné plochy, jsou vystaveny častému znečištění, a proto je velmi důležitá také jejich snadná údržba. Z tohoto hlediska je mnohem praktičtější obklad s hladkým, glazovaným povrchem, jehož čištění je díky celistvosti a nenasákavosti mnohem snadnější než údržba neglazovaných obkladaček se zdrsnělým povrchem nebo silně reliéfních dlažeb. Pokud se přeci jen rozhodnete pro materiál bez glazury, je důležité každou skvrnu odstranit ještě začerstva. ,,Zejména na neglazované dlažbě by nic nemělo zaschnout,“ upozorňuje Pavel Verner s tím, že v takovém případě se citelně ztíží čištění. ,,Pokud dojde ke znečištění těchto dlažeb a obkladů potravinami, které velmi snadno a rády zanechávají skvrny, jako jsou červené víno, káva, čaj nebo olej, doporučuji odstranit skvrny co nejdříve,“ dodává.

Zvlášť v okolí varné desky, kde na stěnu každou chvíli vyprskne olej, je vhodné zvolit hladký typ dlaždiček, který lze snadno čistit. Klikněte pro větší obrázek!Na co ještě nezapomenout před výběrem?

  • O vašich potřebách a požadavcích se vždy poraďte s prodávajícím přímo v obchodě –můžete zde design i vlastnosti obkladů a dlažeb posoudit na vlastní oči a zkonzultovat své praktické požadavky.
  • Při nákupu keramických obkladů a dlažeb vždy počítejte s 10 až 15procentní rezervou na prořez.
  • U nakupovaného zboží sledujte i barevný odstín a rozměr (kalibr). Každý výrobce je značí na obalu svých výrobků číselným nebo znakovým kódem.
  • Pro jednu místnost používejte materiál se stejnými kódy.

Text: Anna Menoušková
Foto: www.rako.cz; www.profimedia.cz