Ať je to zlozvyk nebo workoholismus, je to jedno. Při jídle se totiž nemá mluvit o práci. Je třeba na chvíli vypnout, aby se tělo do odpolední směny osvěžilo a to nejen fyzicky, ale i duševně. To všechno ovšem platí, jen pokud se nejedná o nějaký pracovní oběd, kde je jídlo součástí práce, a tudíž je konzumace dobrot něco jako elegantní hudební podkres v dobře provedeném filmu. Tady je řeč o každodenním shonu, který je třeba v poledne přerušit, abychom se ve zdraví dožili dalšího týdne.

Bez pauzy na oběd to nejde

Dobrá varianta pracovní oběda je společné jídlo s kolegy v přilehlé restauraci stejně, jako v kuchyňce vede šaten. Trochu horší je, když si rozkládáte krabičky na klávesnici a házíte do sebe jejich obsah, aniž byste zvedli hlavu od obrazovky a s nikým nevyměníte ani slovo. Na jídlo má být řádná pauza. Konec konců ji všichni máme zakotvenou v zákoníku práce. Lidé v zaměstnaneckém poměru jsou na tom v tomto ohledu trochu lépe, než ti, kteří se věnují samostatnému podnikání a obědy často dost šidí.

Hlídejte si jazyk

Na témata, která probíráte při obědě v práci, byste si měli dát snad větší pozor než na to, co říká u stolu se svou tchýní. V rámci vlastního duševního zdraví byste se totiž měli vyvarovat témat, která jsou jen pokračováním práce. Ne že by na nich bylo něco společensky nebo mravně závadného, ale taková konverzace škodí vašemu zdraví. Prostě si pořádně neodpočinete, mozek pořád jede, ale jeho výkon asi tak efektivní, jako když se vlak posunuje v depu místo, aby svištěl od města k městu.

Trochu oddechu

Obědová pauza je důležitější než si myslíte. Celá Evropa se ošklíbá po Francouzích, kteří obědvají hodinu, ale celá Evropa jim tuto pauzu také nepokrytě závidí. Jejich dlouhé sezení u jídla má svůj smysl. Pokud vstanete okamžitě potom, co jste dojedli a přesunete se na pracoviště, nezřídka se vám stane, že máte pocit, že byste nejraději padli do postele. To je ten okamžik, kdy tělo začne hezky svižně trávit a odkrvená hlava je najednou strašně těžká. Pokud ještě chvilku po dojedení posedíte, budete se odpolední šichty pouštět s daleko větší čilostí, protože ty mozkové funkce se zatím zase vrátí do normálu.

 

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: thinkstock.com