Vaši budoucí kuchyni si můžete načrtnout na papír, ale proč si neudělat kvalitní plánek pomocí počítače? Klikněte pro větší obrázek!Stáhněte si plánovač

Plánovače jsou speciální počítačové programy, které jsou volně ke stažení na webových stránkách především amerických kuchyňských studií. Najdete ho ale také na webu obchodního domu IKEA. Pak už stačí jen vybírat a posunovat nábytkem a spotřebiči v 3-D perspektivě.

Co vám plánovač přinese?

Úsporu energie, času i financí. Pokud zařizujete novou kuchyni, oceníte nejen možnost vyzkoušet si nejrůznější styly a kombinace nábytku, stejně jako jeho rozměry a cenu. Pokud si všechno předem pěkně promyslíte a naplánujete, neriskujete, že si koupíte zbytečnosti nebo že se vám do kuchyně nábytek nevejde. Až bude sestavená kuchyně na obrazovce odpovídat vaší vizi, můžete si váš plán Pokud plánujete kuchyni,ať už s tužkou v ruce nebo s pomocí počítače, vždy začněte pracovní částí kuchyně. Klikněte pro větší obrázek!   (obsahující potřebná data, jako jsou rozměry jednotlivých pořizovaných částí a jejich cena) vytisknout nebo uložit přímo na IKEA server.

Jak plánovač funguje?

Zcela jednoduše. Jakmile jste si stáhli příslušný program, stačí na něj kliknout a můžete začít plánovat. Do bílého obrazce, který zobrazuje prostor vaší budoucí kuchyně, nejprve zanesete vnitřní stěny, okna, dveře, topení, elektřinu, plyn a vodu. Pak následuje výběr produktů. Ty můžete přidávat, ale také pochopitelně vymazávat. Přitom je možné sledovat, kolik vybrané produkty stojí a v jakých provedeních jsou k dispozici.

A takhle nějak to bude v budoucnu vypadat. Pokud využijete některý ze složitějších plánovačů, který lze stáhnout na zahraničních serverech o remodelaci kuchyně, můžete v dalším kroku ještě přidat zelené rostliny a další doplňky. Klikněte pro větší obrázek!Tužka se přece jen hodí!

Pokud jsou vám počítače přece jen cizí, můžete samozřejmě sáhnout klasicky po tužce a papíru. Nejprve zakreslete kuchyňskou linku a zaneste do ní všechny vestavěné (či volně stojící) spotřebiče a skříňky. Pokud budete zakreslovat také ostrůvek, rozhodněte se předem, zda vám bude sloužit jako varné, mycí, anebo jiné centrum. Poté, co jste hotovi s pracovní částí kuchyně, kde na vás číhá nejvíce úskalí, vyřešte stolování. Kromě kuchyňské topografie vám doporučujeme stanovit si finanční rozpočet a toho se držet. Pokud tak neučiníte, může se vám pořizování nové kuchyně pěkně prodražit. Při plánování pamatujte také na to, že všechny části kuchyně by měly působit jednotným dojmem.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.users.adelphia.net; www-personal.umich.edu; www.kitchenplace.com; www.ikea.cz; www.profimedia.cz