Podlaha by měla být bezpečná, praktická, odolná a esteticky sladěná jak s interiérem kuchyně, tak s ostatními místnostmi. Neměla by být nevýrazná, ale na druhou stranu nesmí interiéru dominovat. Prostě musí být nápadně a nápaditě nenápadná. Pro kuchyni je rozhodující, zda je samostatnou místností, nebo propojena s obývacím prostorem. Podle těchto kritérií se odvíjí i typ a provedení podlahy tak, aby podlaha buď spojila obývací část s kuchyní, nebo naopak vymezila kuchyňský prostor.

Podlahy jedna po druhé

Proberme si tedy jednotlivé podlahy pěkně po pořádku.

 

Tato podlaha z tvrdého dubového dřeva, s dobrou povrchovou úpravou, vynikne ve světle laděné country i v tradiční kuchyni. Klikněte pro větší obrázek!Dřevěná podlaha

Je vhodná volba k vytápění v podlaze, praktická na údržbu a také odolná. Pozor, dejte na kuchyňskou linku ve dřevě, citlivé skloubení obojího dřeva je nutné. Podlaha musí mít dobrou povrchovou úpravu – třeba syntetický lak, aby v kuchyni sloužila účelně. Službu udělají i mořené parkety lépe než dřevěné čtverce. Rozměry parket vám dávají mnoho variant ukládání a můžete si s podlahou pěkně „vyhrát“. Novým trendem je bambusové dřevo. Je tvrdší než naše klasické a také odolnější proti vlhkosti i teplotě. Dřevěná podlaha jako taková je ale náchylnější k mechanickému poškození a poškrabání. Nejvíce se to projevuje kolem kuchyňské linky. Řešením mohou bát textilní dekorativní předložky nebo kombinace s dlažbou.

 

Pokrytí celé podlahy kuchyně i obývací části keramickou dlažbou, sladěnou se zařízením „tón v tónu“, vypadá velmi exkluzivně. Klikněte pro větší obrázek!Keramická dlažba

Je velmi kvalitní a oblíbená varianta. Kvůli hygieně a dobré údržbě volte hladké, a ne hrubé povrchy. Ideální je podlaha s glazurou, která není náchylná na poškození předměty. Velké čtverce dlaždic vám usnadní celkové čištění podlahy zrovna jako střední odstín zvolené barvy. Světlá nebo naopak příliš tmavá podlaha s lesklým a jednobarevným designem se špatně udržuje čistá. Prima je vícebarevná, skvrnitá a mramorovaná varianta.

 

Kamenná dlažba koresponduje s povrchem kuchyňské linky a ostrůvku, kontrast šedočerného kamene s mahagonovou barvou dřeva je neobvyklý, ale IN. Klikněte pro větší obrázek!Kámen

Velmi dobrá podlaha beze spár, nejčastěji mramorová, pískovcová nebo žulová varianta. Žula je oproti mramoru odolnější, pískovcová podlaha vypadá velmi efektně a pastelově. Na kamenné podlaze vás může odradit trochu vyšší cena, vhodným řešením je pak umělý kámen.

 

Režná cihlová podlaha

Zajímavá, tvrdá a pevná podlaha, se snadnou údržbou. Vyrobena je z režné a ručně zpracované pálené hlíny, jejíž původ je ze středomořských domů. Neglazované dlaždice „cotto“, z nichž je, mají zajímavou škálu barevných odstínů. Hodí se do přírodních a country kuchyní.

 

Korek

Korková podlaha je přírodní, měkká a teplá. Ale velmi přitahuje prach a je málo zátěžová a odolná. Časem a údržbou se lehce poškodí a vydrolí. Jedna z variant jsou korkové samolepicí čtverce, jejich pokládka je rychlá a efektivní, cena přijatelná. Většina těchto čtverců je již povrchově upravená, ale větší trvanlivost si zaručíte přelakováním korku bezbarvým lakem.

 

Světlá přírodní barva plovoucí podlahy s tmavou kuchyní tvoří vynikající kombinaci. Klikněte pro větší obrázek!Laminát

Laminátové podlahy jsou velmi módní, těžko rozeznatelné do klasického dřeva a pokládají se jako tzv. plovoucí podlahy. Jsou odolné na oděrky, drží teplo, jsou stálobarevné a velmi cenově dostupné. Nevýhodou je malá odolnost k vlhkosti a také dost velká hlučnost. Při poškození se navíc musí vyměnit celý díl a nedá se opravit přímo na místě.

 

Koberec

Tato varianta se příliš od kuchyně nehodí. Údržba koberců je složitá, koberce přitahují prach a nečistoty se z něj špatně odstraňují. Také nejsou odolné na zátěž.

 

PVC a linoleum

Lina a PVC prožívají svůj návrat v široké škále barev a typů nebo provedení. Jsou pevné, pružné a vysoce odolné. Mají dobrou a jednoduchou údržbu a dnes už velmi dobře vypadají.

Náš tip: Pořád si nevíte rady? Poraďte se s odborníky. Kuchyňských studií je dnes na trhu dost.

 

Text: Pavla Zigová
Zdroj a foto: www.woodfloorshowroom.com; www.cozumelforsale.com; www.adlerbuilding.com; www.ikea.com; www.profimedia.cz