Slovenská chlouba

Společnost Polyston s. r. o. je chemickou firmou se sídlem v Badíne na Slovensku. Orientuje se na oblast kuchyní a některých částí jejího vybavení. Má ve svém repertoáru nejen vývoj nejrůznějších materiálů, jako je právě polyston, ale i výrobu polotovarů a celých výrobků z nich až po konečnou montáž u zákazníků.

Týká se to především kuchyňských dřezů, umyvadel a materiálů využitých na pracovních plochách. I když nejen jich. Produkce firmy obsahuje široký výčet činností od výroby granulátu přes míchání vzorů, různé formy a výlisky výrobků až po flexibilní přizpůsobení se trendům (ve tvarech, barvách a požadavcích na design a vzhled).

Je to víceúčelový materiál

Polyston je novodobým materiálem nejen na pracovní plochy v kuchyni s výjimečnými vlastnostmi, díky nimž má velikou perspektivu do budoucna. Tvoří doposud na trhu chybějící produkt mezi kamenem a granitem, působí velmi esteticky a elegantně, přičemž neztrácí nic na své, v kuchyni tolik potřebné praktičnosti a účelnosti. Polyston překvapuje též pestrou paletou barev a pozitivními parametry. Jeho základem je kvalitní živice a minerální plnivo.

Plošný lisovaný materiál se dále zpracovává na CNC strojích, díky nimž je dobře tvarovatelný. Je barevně i tvarově stálý, tepelně odolný vůči teplotám v rozpětí mrazu až po vysoký žár, nepodléhá ani chemikáliím, oproti kameni má nízkou hmotnost a jeho povrch působí jednolitě (díly se k sobě lepí pojivem), čili nedochází k trhlinám a prasklinám.


Velmi pěkná modro-béžová barevná variace polystonu v atypickém interiéru kuchyně.

Výhody polystonu

Z hygienického hlediska se jedná o unikátní antibakteriální směs, do níž nečistoty neprosáknou ani jinak neproniknou. Polyston má tudíž certifikát pro práci s potravinami a je snadný k údržbě. Velmi příjemně působí na dotyk a k jeho jedinečnostem patří fakt, že je samouhášecí. V případě extrémního zahřívání začne uvolňovat vodu, a tím zamezí hoření.

Výhodou je možnost vyrobit z polystonu libovolný tvar i rozměr, vybrat si druh i výšku předních hran, těsnící lišty s přechodovým obloukem, ale též zvolit gravírování nebo intarzie kontrastním vzorem. Do plochy z polystonu je možno zapustit části dřevěné, skleněné nebo kovové (jako dřezy, baterie, police), ale také z něj vytvářet výlisky umyvadel, dřezů či jiné. Tyto komponenty mají mimo jiné firmou patentovanou vrstvu rezistentní ochrany (vůči výkyvům teplé a studené vody i chemikáliím).

Má nějaké chyby?

Trochu nevýhodou je menší odolnost vůči mechanickému poškození – žádné krájení nožem a práce s ostrými předměty na polystonu není vhodná, vždy je nutno použít prkénka. Ovšem ta se používají i v případě jiných materiálů na pracovní desky. Jakékoli mechanické poškození nebo popálení lze odstranit abrazivním čistidlem nebo přebroušením (což firma běžně zajišťuje).


Z polystonu lze vytvářet i výlisky dřezu a jeho součástí, povrch plochy s příslušenstvím pak působí skutečně jednolitě.

Unikátní použití polystonu

Nový materiál lze použít kompletně v interiéru:

  1. na pracovní plochy v kuchyních i dílnách
  2. na barové a snídaňové pulty
  3. na pracovní desky kuchyňských linek s integrovaným dřezem
  4. coby interiérové obklady v kuchyních a v sociálních zařízeních (koupelny a WC)
  5. dále na části interiéru v nemocnicích, lékárnách, plovárnách, hotelích, barech a bankách
  6. v neposlední řadě jako pamětní tabule nebo části interiéru lodí

Polyston není zajímavý jen pro odborníky z řad architektů, designérů a stavitelů, ale i pro každého, kdo upřednostňuje funkčnost, účelnost a moderní životní styl i určitou dávku komfortu v něm.

Text: Pavla Jelínková
Foto: www.polyston.skAutor: Pavla Jelínková | Fotografie: www.polyston.sk