Klima pro celý byt? Chce to firmu!

V mnoha firmách, kancelářích a vůbec budovách se ochlazují prostory klimatizací. Pokud jste se rozhodli zařídit podobnou klimatizaci do celého bytu, určitě vyhledejte odbornou pomoc. Řada firem nabízí i návštěvu v domě a vypracování nabídky. Takto oslovit jich můžete i několik. Pak si jen vyberete tu nejoptimálnější...

Do kuchyně, propojené s jídelním koutem či obývacím prostorem je klimatizace velmi vítaná. Klikněte pro větší obrázek!Co je k mání?

Do bytů a domů existují klimatizace s jednou venkovní jednotkou, propojenou na vnitřní jednotky do všech, nebo do vybraných místností. Tou může u vás být právě kuchyně. Funguje to tak, že z kompresoru venkovní jednotky je tlačena chladicí směs do jednotlivých vnitřních jednotek, kde se odpařováním ochlazuje. Vzduch proudící dovnitř je směsí ochlazován a veden ventilací do místnosti. Takové klimatizace se podle toho, kam jsou umístěny rozlišují na klimatizace nástěnné, rohové a podstropní.

Nejlepší značky

Ze značek kralují v této oblasti nejvíce Sinclair, Toshiba a LG. Cenově se tyto klimatizace pohybují od 11 000 až do 50 000 Kč podle komfortu vybavenosti. Liší se hodně co do chlazení, topení, hlučnosti, stupně automatiky, rozsahem nastavení teploty, četností funkcí a ovládáním. Jejich výkon má hodnoty někde mezi 2,7 kW do 5,8 kW, hlučnost pak od 30 do 45 dB.

Mobilní klimatizace nepotřebuje instalaci a montáž, je přenosná. Klikněte pro větší obrázek!  Provizorním řešením je i ventilátor. Ten vás v kuchyni ochladí. Klikněte pro větší obrázek!

Mobilní klimatizace pomohou

Nechcete-li nic napevno montovat a instalovat, zkuste mobilní klimatizaci! Ta je přenositelná z místnosti do místnosti a do kuchyně ji tedy umístíte tehdy, kdy budete nejvíce potřebovat.
Mobilní klimatizace nemá vnější jednotku, má vlastní cirkulaci chladicí směsi, tedy si ji zajišťuje sama bez přídavní jednotky. Mobilní klimatizaci si můžete vybrat úplně sami. V popředí jsou značky Coolwex, Sencor a Siemens v cenách od 15 000 až do 25 000 Kč. Jako jejich »kamarádky« s venkovní jednotkou se i mobilní klimatizace liší svým výkonem, který se pohybuje od 2150 W až do 2,5 kW. Odlišné je i ovládání, četnost funkcí, hlučnost a další výbava.

Levnější je ventilátor

Když nechcete do ochlazování kuchyně příliš investovat, nejlevnějším řešením jsou ventilátory. Proudění vzduchu také ochladí. Tady ale je dobré vědět, že se nemají používat v přílišném parnu, když máte zároveň otevřené okno. Protože byste vlastně rozháněli teplý vzduch proudící do kuchyně zvenčí. I ventilátory koupíte v několika variantách – na trhu jsou k mání stropní, stolní a stojanové v nejrozličnějších rozměrech a provedeních. Ta se liší výkonem, funkcí i cenou, v rozmezí od 700 do 5000 Kč.

Text: Pavla Zigová
Zdroj a foto: autorka; http://www.mojeklima.cz/ , Profimedia.cz