Dvířka vám pomohou pračku dobře schovat do kuchyňské linky. Klikněte pro větší obrázek! Pozor na hluk!

V tomto případě je otázka rozhodování mezi předním a horním plněním a mezi samostatným či vestavným spotřebičem automaticky vyřešena. Jen do málokteré kuchyně se hodí solitérní pračka a pračka s otvíráním shora; v drtivé většině případů jde o plně integrovaný vestavný spotřebič s předním plněním. Zejména v kuchyních, které jsou propojeny s obývacím pokojem, je potřeba brát na zřetel hlučnost spotřebiče při praní a především při ždímání. Vibrace a hluk mohou totiž při vaření či sledování televize značně obtěžovat. Praktickou vymožeností je možnost změny směru otevírání dvířek, která vám zajistí použitelnost pračky i v budoucnu, pokud se rozhodnete změnit dispozice kuchyně.

Do kuchyně je praktická pračka s plněním vepředu. Klikněte pro větší obrázek!Na co ještě pamatovat?

Kromě nároků, vyplývajících ze specifického umístění spotřebiče v kuchyni, je třeba myslet také na další technické parametry. Ty by měly odpovídat současným požadavkům na účinný a úsporný provoz a snadnost obsluhy. Určitě se vyplatí spotřebiče spadající do energetické třídy A nebo ještě lépe A+. Velikost pracího bubnu přizpůsobte počtu členů domácnosti – dvou až tříčlenné rodině postačí pračka, která najednou vypere do 4 kg prádla, čtyř a vícečlenná rodina využije možnosti i větší pračky. Typy, které zvládnou najednou vyprat až 10 kg prádla, oceníte především, pokud máte doma dvě nebo více malých dětí, případně často perete prádlo silně znečištěné, například pracovní oděvy.

Konec žehličky! Nebo ne?

JPři výběru se dívejte i na to, do které energetické třídy pračka patří. Klikněte pro větší obrázek! estliže se chcete alespoň částečně vyhnout otročině u žehlícího prkna a věšení prádla si ušetřit zcela, pořiďte si k pračce i sušičku. Do větší kuchyně se bez problémů vejde; některé pračky mají sušičku již zabudovanou, a ušetříte tak místo. Nevýhodou této kombinace je však menší kapacita. Pokud budete vybírat ze samostatných sušiček, zaměřte se především na energetickou třídu. Zatímco například u chladniček je dnes úsporná třída A+ již považována za standard, většina sušiček na našem trhu spadá do třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D. Jestliže chcete ušetřit na elektřině, nezbude vám však nic jiného než investovat do sušičky ve třídě A. Připravte si však okolo 25 až 30 tisíc korun. Pokud jde o úsporu energie, je důležité nejen to, jakou máte sušičku, ale i jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe – oblečení se již při praní důkladněji vyždímá a sušička pak není nadměrně zatížena, takže se provoz neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.whirlpool.cz, www.24-elektro.cz, www.homehypercity.co.za, www.profimedia.cz