Aby vám káva nevychladla, pořiďte si termohrnek. Tento typ je navržen speciálně do auta. Klikněte pro větší obrázek!Thermos jako teplo

Termoska byla vynalezena v roce 1892, a to skotským vědcem Sirem Jamesem Dewarem. Tomuto muži přitom využití termosky pro kuchyňské účely ani nepřišlo na mysl. Potřeboval jen nádobu, která by udržela chladné tekutiny při stálé teplotě pro laboratorní účely, a tak si ji vymyslel. Jeho nápad ale nadchl německého skláře Reinholda Burgera. Vyrobil první termosku ze skla a zhruba deset let po jejím objevu si ji nechal patentovat. Láhev pojmenoval podle řeckého slova thermos – teplo.

Jak to vlastně funguje?

Praktickou termosku vybavenou pumpičkou oceníte při dlouhých cestách. Stálá teplota obsahu je v termoláhvi zachována díky dvojitým stěnám, mezi nimiž je vakuum. Pokud je nádoba uzavřena, teplo z ní uniká jen velmi pomalu. Při koupi si dobře prohlédněte zvolený výrobek. Za termosku je totiž běžně vydávána i láhev s jednoduchými stěnami obalenými polystyrenem nebo pěnou. Na první pohled vypadá možná stejně, ale na žádané teplotě nápoj příliš dlouho neudrží.

Na cesty i na doma

O tom, jak široké využití termoláhev má, se jistě není třeba rozepisovat. Hodí se na dlouhé cesty autem, na výlety, na hory. Doma je nedocenitelná, například při podzimních virózách do ní připravíte dostatek horkého čaje pro maroda. Stejně tak v ní uchováte zásobu ledové tříště na večírek a podobně.

Velká termoska ve tvaru konvice, určená pro použití v domácnosti. Kupujeme termosku

Na trhu je k dostání široká škála termolahví. Mohou být vyrobeny z plastu, nerezu, nebo ze skla. Vzájemně se liší nejen materiálem, ale i tvarem a mechanismem otvírání. Obecně platí, že na cestách nejvíc oceníte termoláhev jednoduchého tvaru, bez madla, vyrobenou z plastu, nebo nerezu. Praktickou součástí pak je víčko, které zároveň slouží jako hrneček. Kupujete-li termosku pro užití v domácnosti, výběru se meze nekladou. Zakoupit můžete termosku ve tvaru konvice, s madlem pro pohodlné nalévání nápoje. Vyhýbat se nemusíte ani skleněným modelům. Pokud si přejete originální doplněk do domácnosti, určitě nějaký ve specializovaných obchodech narazíte. Za designový kus zaplatíte sice vyšší částku, ale na oplátku získáte šperk do vaší kuchyně.

Aby dlouho vydržela

  • Údržba není nijak složitá. Většina výrobců doporučuje termoláhev pouze vyplachovat teplou, nikoli vroucí vodou.
  • Nedoporučuje se mytí v myčce nádobí, používání agresivních saponátů, drátěnek a podobně. Pozor na vystavování nádoby přímému ohni.
  • Pokud máte termosku se skleněným vnitřkem, postupujte zvlášť opatrně a raději ji nepoužívejte při turistice, výletech a sportovních aktivitách. Nemíchejte její obsah kovovou lžičkou.
  • Čím víc termosku naplníte, tím déle si obsah uchová svou teplotu.
  • Do termoláhve nedávejte mléko a teplou mléčnou kojeneckou stravu, šumivé nápoje a suchý led.

Text: Zuzana Hošková

Foto: www.doplnstyl.cz, www.aaaobchod.cz, www.dokuchyne.cz, www.retro-misa.cz, www.profimedia.cz