Výtvarnice Markéta Lukáčová nabízí v knize Vánoční inspirace třicet námětů, které pomohou vyplnit dobu mezi první adventní nedělí a koncem kalendářního roku. Provádí nás předvánoční i vánoční dobou a nabízí inspiraci pro tvorbu originálních ozdob, dárků, dekorací i vánočních dobrot. Autorka využila řadu výtvarných technik, např. malbu na hedvábí, enkaustiku, filcování, korálkování, práci s kovem a pletení z proutí.

Klikněte pro větší obrázek!Dnes je pro většinu z nás hlavním symbolem Vánoc ozdobený stromeček, dříve stál v každé světnici betlém neboli jesličky. Jednodušší jesličky byly vyráběny ze sádry, figurky byly také malované na papíru či dřevě, pečené z perníku nebo modelované z vosku a hlíny a znázorňovaly alespoň Josefa s Marií, malé Jezulátko a betlémskou hvězdu. Máte-li dost trpělivosti, můžete si svatou rodinu ukrýt třeba do kokosové skořápky, ti ještě zručnější ji mohou vtěsnat i do vlašského oříšku. Podrobný návod najdete v knize.

Kniha Vánoční inspirace, kterou vydalo nakladatelství Portál, potěší všechny, kdo chtějí strávit předvánoční čas tvořivě a s radostí. Všechny techniky lze využít i při tvoření pro jiné než vánoční příležitosti.