Klikněte pro větší obrázek!Komu se hodí překapávač?

Kávovary fungují na dvou principech – presování a překapávání. Zatímco první typ přístroje, espresso, vyrábí kávu s pomocí vysokého tlaku a výsledná nápoj je aromatičtější, ale také silnější, v překapávači voda samovolně protéká přes vrstvu kávy, čímž vzniká nápoj jemnější chuti a slabšího účinku. Pokud tedy vypijete i několik káv za den a nechcete, aby byly příliš silné, ale zároveň si ranní či odpolední kafíčko rádi vychutnáte, je pro vás vhodnější překapávač. Jeho výhodou je také to, že zvládne uvařit podstatně větší množství kávy, než dokáže najednou připravit presovač. Pokud si chcete jednou pochutnat na presu a jednou na překapávané kávě, můžete si pořídit kombinovaný kávovar, který zvládne obojí; počítejte ale s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do peněženky a také si doma udělat více místa – tyto přístroje jsou dvakrát až třikrát větší.

Klikněte pro větší obrázek!Kávovar pro závisláky

Jaké nápoje by měl překapávač zvládnout? Kromě překapávané, neboli snídaňové kávy a čaje, umí přístroje s pěnícím systémem připravit také cappuccino, café latté či horkou čokoládu. Nejlevnější překapávače se dají pořídit již za 500 až 700 korun, k těm dražším ještě jednu nulu přidejte. Možnost předvolby poloviny nebo plné konvice zajistí optimální aroma a teplotu kávy. Pokud máte početnou rodinu nebo doma často pořádáte večírky, oceníte překapávač se dvěma konvicemi, doplněný dvěma ohřívacími ploténkami. Tak se může neustále vyrábět nová a nová káva; kvalitnější přístroje mají výkonnou kapacitu až 140 šálků kávy nebo čaje za hodinu, což stačí i pro sešlost skutečných kofeinových maniaků. Labužníci ocení vestavěný mlýnek, s jehož pomocí bude nápoj mít díky čerstvě namletým zrnkům vždy perfektní aroma. Praktická je také kontrolka, která včas ukáže, kdy je potřeba přístroj odvápnit

6 funkcí, které vám usnadní práci:

1. automatické odvápnění

Práci s údržbou kávovaru si ušetříte, pokud zvolíte typ, který má automatický čistící program, jenž zlikviduje vodní kámen.

Klikněte pro větší obrázek!2. séparé nádoba na vodu

Pohodlnou manipulaci při přípravě kávy a snadné plnění zajišťuje vyjímatelná nádoba na vodu, praktická je také možnost moci jednotlivé části umývat v myčce nádobí (pokud tuto možnost výrobce přímo neuvede, nedoporučuje se to).

3. časovač

Než si sednete k ranní kávě, musíte si ji nejprve uvařit. Jestliže si však pořídíte překapávač s časovačem, bude vás vůně teplého kafíčka (případně čaje) probouzet a vy přijdete k hotovému.

4. termoska

Pokud vstává každý člen domácnosti v jinou dobu, není třeba vařit kávu nadvakrát nebo natřikrát. Součástí některých typů kávovarů je termoska, do níž se nápoj rovnou překapává a vydrží pak teplý a voňavý až do večera.

5. parní tryska

S její pomocí si můžete kromě překapávané kávy vyrobit například také latté nebo cappuccino s bohatou mléčnou pěnou.

6. automatické zastavení překapávání

Součástí některých přístrojů je čidlo, které zaregistruje vyjmutí konvice a zastaví proces překapávání. Když si doplníte šálek a konvici zase vrátíte, kávovar začne opět pracovat.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.studiosept.com, www.gastro-prodej.cz, www.nakupuj.com, www.eva.cz