Komu nikdy nic neplánovaně nevzplálo pod rukama, ten se nejspíš ohně nebojí, a ten, komu se něco takového stalo, by na to nejradši zapomněl. A přitom situací, kdy se nám vymkne oheň z kontroly, může nastat v kuchyni celá řada.

 

Vám se to nikdy nestalo?

Jednou z kuchyňských roznětek jsou kapaliny, které mají vyšší teplotu než vroucí voda – rozpálené tuky, ale třeba i karamel. Pokud je chcete nerozvážně zchladit vodou, začnou z nich stříkat horké kapky. Karamel s vodou samozřejmě není hořlavý, ale může vás popálit tak, že ztratíte kontrolu nad dalším děním v kuchyni. Olej umí po přilití vody naopak vzplanout jako svatojánská vatra. Dost nebezpečné jsou i nejrůznější dětské hračky, s nimiž si ovšem hrají rodiče – kutilské ohýbání plastů nad plamenem, rozehřívání vosků, zapékání konců šňůrek apod. A konečně každá kuchařinka i kuchař jistě znají kuchyň plnou dýmu od připálených brambor, které se měly původně vařit hezky do měkka. Možná jste v prosluněném poledni odhodili utěrku na sporák, jehož plameny nebyly vidět.


Hasíme si sami

Prodejny internetové i ty kamenné nabízejí nejrůznější hasicí přístroje. Je až s podivem, jak málo se myslí na kuchyně, kde je riziko požáru dost velké. Většina malých domácích hasicích přístrojů je totiž skryta v regálu označeném jako dílna. I když to není žádná ozdoba, jistě se u vás doma najde nějaké místo, kam ho budete moci přidělat. A pokud to opravdu nepůjde, pořiďte si alespoň příruční hasicí sprej. Ten je zase často označován jako hasicí přístroj do auta, ale ani tím se nenechejte vyvést z míry. Piksla o obsahu 400 ml, velká přibližně jako lak na vlasy, může odpočívat v rohu kuchyňské linky. Další příruční protipožární pomůckou jsou hasicí deky.


Kouřové sirény vzbudí i mrtvolu

Houkající a kvílející auta, do kterých narazil noční opilec, už málokoho vyvedou z míry. Kouřové hlásiče naštěstí ječí tak pronikavě, že opravdu vytáhnou z postele každého. Jedná se o malé, většinou kruhové krabičky, které se přidělávají na strop. Jsou vybaveny baterií, která vydrží přibližně rok a sama se hlásí malým světélkem s předstihem několika týdnů, že chce vyměnit. Nejjednodušší hlásiče reagují na kouř, ty složitější i na oxid uhelnatý a k dostání jsou i sady do rodinných domů, které se spolu dokáží dorozumívat. Všechny hlásiče vydávají řev o síle 85 dB. Základní výbavu koupíte za pět až šest stovek. Pokud máte domácnost s velmi rozpustilými dětmi nebo mírně senilními rodiči, pořiďte si alespoň něco.

 Autor: Jana Vlková s přispěním por. Bc. Pavlíny Adamcové, tiskové mluvčí HZS hl. m. Prahy | Fotografie: HZS hl. m. Prahy, Jan Kostík, Thinkstock.com