Římské roletky jsou velice úspěšným dekorativním prvkem. Látka rolety vytváří pravidelné sklady a originálně tak dotváří interiér prostoru. Klikněte pro větší obrázek! Vybíráme žaluzie

Čím zastínit okna? Žaluzií, roletou, markýzou? Není to úplně jednoduché vybrat si. Existuje ale několik kritérií, které je třeba brát v potaz:
  1. Cena - určete si relaci, do které se chcete vejít, podle ní se odvíjí volba typu a druhu stínění.
  2. Účel - zvažte, co od stínící techniky očekáváte – lehkou montáž, snadné ovládání a údržbu, regulaci slunečního záření a světla v každé denní době, možnost snížit teplotu v kuchyni zatemněním, ochranu před zraky slídilů, nebo všechno dohromady?
  3. Sladění s interiérem - i tato technika by měla mít dekorativní charakter a doplňovat interiér. Barva je velmi důležitá, má vliv na teplotu a jas v kuchyni.
  4. Instalace - měla by být jednoduchá, bez přílišných zásahů do konstrukce okna a jeho okolí.

Tato roleta spolehlivě zatemnění vaše okno.  Je kvalitní, odolná proti vlhku, netřepí se a snadno se udržuje. Vybrat si můžete buď modrou, nebo smetanovou barvu. Klikněte pro větší obrázek!Nejstarší jsou rolety

První roleta zatemnila místnost už před tisíci lety. Byla vyrobena z bambusu a dala se spouštět i zvedat. V druhé půli 17. století byla poprvé použita látková roleta – na zámku Kopenhagen. Zhruba za 100 let byl pak v USA patentován mechanismus dnešních rolet. Ty právě prožívají znovu svůj boom, protože nejen zastiňují, ale i pěkně doplňují interiér. Hezké jsou použité tkaniny i ozdobná zakončení spodních hran. Mohou být bavlněné, vlněné i z umělých materiálů, přičemž všechny tkaniny jsou stálobarevné, netřepivé a antistatické. Rolety mohou být navíjecí směrem vzhůru, nebo s bočním tahem, lze je rolovat, skládat i dálkově ovládat, to už dle zvoleného typu a vašich nároků. Známe už i rolety na střešní okna a také tzv. římské rolety, jež lze ušít z jakéhokoli materiálu.

Žaluzie – nejlevnější varianta

Horizontální žaluzie mohou řešit zastínění střešních oken v kuchyni. Hnědá je příjemně zemitá a působí přírodním dojmem. Klikněte pro větší obrázek!Horizontální žaluzie jsou cenově nejdostupnější variantou. Bývají nejčastěji hliníkové, v široké škále barev. Bonbonkem pak jsou žaluzie bambusové. Mají velmi příjemný přírodní vzhled a výborné užitné vlastnosti. Nevýhodou je jen omezená paleta barev bambusu. Vertikální žaluzie, tzv. lamelové, byly dříve součástí oken spíše jen v kancelářích, nyní ale stále častěji nacházejí uplatnění i v domácnostech. Jsou praktické na údržbu, nechytá se na ně tolik prachu, snadno se ovládají. Materiál i struktura může být textilní, lamelová i z fólií. Jsou stálobarevné, se speciální úpravou, která zajistí stálost rozměrů i formu. Vyrábějí se v široké škále barev i s barevným potiskem. Existují i jemně perforované a všechny jsou umístěny na hliníkové kolejnici podobné těm na záclony. Systém je tahací a regulovatelné je rovněž naklánění ke vpouštění světla. K dostání jsou dnes technicky zpracované žaluzie na různé tvary moderních i starých oken, třeba na arkýřová okna.

Plisé je na zakázku

Plisé žaluzie se k nám dostaly teprve nedávno. Systém vznikl v USA a je variací římské rolety. Díky textilní struktuře působí plisé velmi útulně. Materiálem je netkaná směsová polyesterová látka se speciální úpravou. Ale nabídka čítá různé látky, o různých strukturách, designech a barvách, od těch transparentních až po nepropustné. Žaluzie se ovládají šňůrkami, manuálně nebo elektronicky. Výhodou těchto plisé žaluzií je, že jsou oproti jiným stínícím technikám lehké, zabírají málo místa a snadno se ovládají. Řeší i atypická okna - kruhy, ovály, trojúhelníky atp. Vyrábějí se ale vždy na zakázku, přesně na míru okna.

I takto půvabně může s látkovými roletkami vypadat váš koutek v kuchyni. Klikněte pro větší obrázek!Trocha exotiky – japonské stěny

Japonské stěny nacházejí i u nás stále větší. Hodí se do jakéhokoli interiéru, mají mnoho různorodých provedení a materiálů. Snadno se udržují, dobře se s nimi manipuluje a mají mnoho variant zastínění. Pojem stěny je trochu matoucí, protože jde vlastně o oddělení exteriéru od interiéru. Hodí se nejvíce na balkonové dveře a zimní zahrady. Ale dostávají zelenou už i v kuchyních a ložnicích. Cenově jsou velmi přijatelné. Ovládání je řešeno lankovým systémem nebo manuálně – tyčkou či provázkem. Sestávají z více posuvných dílů, které lze posunovat na různé strany.

Na míru vyrobené předokenní rolety se namontují na venkovní rám okna. Dodávají oknu takovou vnější tečku. Klikněte pro větší obrázek!Markýzy stíní zvenku

Další možnost stínící techniky jsou markýzy, které stíní z exteriéru. Mohou být textilní, kovové, umělohmotné, lamelové, dřevěné, ale vždy s povrchovou úpravou proti všem povětrnostním podmínkám - slunci, dešti, mrazu, větru. Ovládají se mechanicky, elektronicky a hodí se na všechna okna. Jsou technicky a finančně náročnější.

 

Rada na závěr: Jestli už jste si vybrali, čím svá okna zastíníte, neváhejte kontaktovat odborníka a firmu, která vám dodá požadovaný typ a nainstaluje jej do okna. Máte tak jistotu, že je instalace správná a zcela funkční.

 

Text: Pavla Zigová
Zdroj a foto: www.amazon.co.uk; www.rolrols.cz; www.profimedia.cz