Tmavá podlaha


Ve venkovské rustikální kuchyni je použití tmavé podlahy netypické. Černohnědá prkna nahradila obvykle používané dubové dřevo napuštěné olejem, který nechá vyniknout jeho přirozenou kresbu. Ve starších objektech se při renovaci stará prkna často natírají bílou krycí barvou, která ovšem nenechá bílou kuchyni vyniknout. Naopak černohnědá prkna vytvářejí s bílou kuchyní působivý a nepřehlédnutelný kontrast, díky kterému získal interiér svěží a moderní výraz.

Nadčasová bílá


Na rozdíl od tmavé podlahy je použití měkce bílé barvy na kuchyni ve venkovském stylu zcela obvyklé. Bílý matný lak je nadčasově hezký, kuchyni prosvětlí a díky barevně neutrálnímu výrazu se hned tak neokouká. Navíc má ze všech barev nejlepší předpoklady pro optické odlehčení mohutných korpusů a nábytkových sestav. Nadstandardně rozlehlá linka, lemující tři stěny kuchyně, působí v bílé nenápadně, svěže a lehce. Efekt umocňuje bílý keramický obklad a světlá výmalba.

Přehledné členění


Aby rozlehlá kuchyňská linka nepůsobila příliš mohutně a dlouhé řady skříněk nudně, rozdělil ji designér na jednotlivé funkční části. Vysoké korpusy s lednicí, spížní skříní a troubami umístil k vnitřní stěně bez okna a opticky celek odlehčil blízkou digestoří. Dřez na atraktivním místě u okna lemuje napravo uzavíratelná horní skříňka, odlehčená směrem k oknu otevřeným dílem, nalevo pak efektně nasvětlená úložná sestava pro sváteční sklo a porcelán. Pilíř mezi okny odlehčují otevřené police.

 

Masivní dřevo


Masivní borovicové dřevo mořené do teple medového odstínu zmenšuje kontrast mezi černohnědou podlahou a bílou linkou. Pracovní deska z masivního dřeva místnost intenzivně protepluje a zútulňuje, současně vytváří přehledný rámec vymezující centrální prostor pro jídelnu. Ta se s pracovní deskou propojila materiálem jídelního stolu a lavice, zatímco bílé židle se hlásí ke kuchyňské lince. Díky kombinaci dvou materiálů působí jídelna zajímavě a přirozeně navazuje na kuchyni.

 

Stylové doplňky


Charakter venkovské kuchyně dokreslují stylové doplňky. Proutěné koše na horních skříňkách navazují na barevnost přírodního dřeva, kterou dále rozvíjí světlý koš na pečivo a bambusový talíř. Plechový květináč spolu se stínidly lustrů odkazuje k tradičně prostému venkovskému životu. Celkový výraz změkčují proužkované sedáky židlí a polštář na lavici, který by uvítal kamaráda. Místo nepraktických bílých koberečků podél linky by se tu lépe vyjímal sisalový koberec pod jídelním stolem.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: archiv IKEA