Čistá, funkční a hezká. To jsou představy a požadavky vztahující se ke kuchyni, která je součástí skandinávské vily. Klikněte pro větší obrázek!Světlo alespoň v kuchyni!

Když se před několika lety dělaly výzkumy, ve které zemi je nejvyšší počet sebevražd, Švédsko a Norsko obsadily první příčky v této smutné hitparádě. Byla dokázána souvislost mezi kvalitou duševního života člověka a počtem hodin slunečního svitu. Na severu Evropy, jak známo, si lidé příliš světla, sluníčka a tepla neužijí. A to je také důvod, proč se tento handicap snaží dohnat optimistickým designem svých kuchyní. Světlé barvy, čisté linie, netradiční materiály a tvary, úsporné, ale zajímavé doplňky – to jsou základní pilíře skandinávského stylu.

Skandinávská kuchyň nesmí být izolovaná od ostatních prostor. Vždyť kdo by chtěl být sám? Klikněte pro větší obrázek!Otevřenost a ostrůvky

Špatnou náladu v člověku vzbuzuje nejen nedostatek světla, ale také osamocenost. Proto jsou ve Skandinávii kuchyně obvykle koncipované jako otevřené prostory, propojené s dalšími místnostmi, jako je obývací pokoj, jídelna, případně terasa. Ostrůvky jsou ve zdejších kuchyních velmi oblíbené. Díky nim se totiž může v kuchyni pohybovat více lidí, aniž by si přitom vzájemně překáželi, ale naopak aby si spolu užili svůj volný čas.

Jednoduché, ale optimistické

Střešní okno, to je dobrý nápad, jak efektivně získat dostatečný přísun denního světla. Klikněte pro větší obrázek!Skandinávský design je oblíbený především pro svou jednoduchost. To ovšem neznamená, že je nudný nebo nezajímavý. Designéři kladou důraz na zajímavé detaily – neobvyklé tvary nábytku, netradiční osvětlení či nezvyklé barevné kombinace. Také o doplňky není nouze, i když se jimi šetří. Oblíbené jsou velké skleněné vázy se suchými vazbami, misky s mušlemi a kamínky, kterých jsou na pobřeží Severního moře tisíce, a textilie, které jsou zdobeny motivy rostlin, ryb a moře. Nezapomíná se samozřejmě ani na zeleň – úsporný skandinávský styl naopak vybízí k tomu, abyste ho dotvořili pokojovými květinami.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.thekitchendesigner.org; www.profimedia.cz