Dvojité sklo – dvakrát tak působivé

Design skleniček Pavina od značky Bodum byl také v roce 2005 oceněn prestižní cenou Red Dot Design, což jen potvrzuje, že jsou jak praktické, tak elegantní. Klikněte pro větší obrázek!Skleničky vyrobené z dvojitého skla jsou vhodné k nejrůznějším druhům nápojů. Nejlépe v nich vypadají barevné tekutiny, které jimi krásně prosvítají a zároveň je vidíte jasně ohraničené tlustou vrstvou skla. Je to ideální typ skleniček na nápoje k odpolední svačině, když se chcete osvěžit obyčejnou kolou nebo pomerančovým džusem. Oceníte ale také jejich další přednost - fungují jako „termoska“. Led ve studených nápojích se v nich nerozpustí tak rychle a káva vydrží déle horká. Navíc, takové espreso ve skleničce je opravdu originální!

I alkohol vyžaduje originalitu

Existuje nespočet možných štamprlat a skleniček určených na tvrdý alkohol. I tady ale můžete být originální. Pokud se rozhodnete otevřít likér, určitě oceníte skleničky řady Nadia od prodejce Vetri Delle Venezie. Dají se sehnat v nejrůznějších barvách a příjemně se drží v ruce. Už jste někdy pili becherovku nebo vaječný koňak z tyrkysové skleničky? S tyrkysem smíchané zabarvení těchto likérů vytvoří úplně nový vzhled a hosté si budou na první pohled lámat hlavu, co jste jim to vlastně nalili. Nemusíte se bát, že se barva postupem času smyje, je obsažena přímo ve skle.

Máte rádi brandy? Pak musíte mít speciální skleničky. Tyto jsou i zajímavou dekorací. Klikněte pro větší obrázek!Whisky, brandy, vodka

Ve vašem baru také nesmí chybět skleničky na whisky - zde raději doporučujeme klasiku než výstřední barevné variace. Dalším oblíbeným alkoholem je ale brandy, která už vyžaduje specifické skleničky. Nalévá se do hlubokých sklínek, a to jen centimetr na dno, aby tak vynikla vůně a vzhled. Skleničky vypadají jako obrácený zvon a mají tenkou stopku. Bohužel se ale při mytí nadřete - nesmí se dávat do myčky. Přemýšlíte, kam nalít vodku, aby to ale nevypadalo příliš neurvale? Nemusíte nutně použít obyčejná štamprlata, stačí si zakoupit výrazné hubené skleničky speciálně určené na vodku. Mají dlouhou nožku a vypadají neotřele. Sice si trochu připlatíte (tento model stojí přibližně 1200 za čtyřčlennou sadu), ale údiv návštěvy je zaručen. Jako u většiny zmíněných modelů se jedná o ruční práci.

Sada Jazz od prodejce LSA bude pro vaši kuchyň skvělou dekorací. Klikněte pro větší obrázek!Míchané nápoje stylově

Míchané nápoje, neboli long drinky, si získávají stále větší oblibu. Pokud jde o skleničky, platí tu pár zásad. Ideální objem je 250 ml – na ten jsou barmani už navyklí,a spíše než barevné sklo se „nosí“ průhledné. U většiny long drinků totiž hraje zásadní roli barva, a tak například typická barva mojita by mohla v narůžovělé sklenici zaniknout. Důležité je také masivní dno, díky němuž máte větší kontrolu nad sklenicí. Je také ale spousta koktejlů, které se nedávají do vysoké rovné sklenice, nýbrž do sklínky s tenkou stopkou a trojúhelníkovým tvarem. Ty jsou k dostání v nejrůznějších tvarech a motivech – třeba sada Jazz nakreslenými linkami a pruhy vypadá opravdu zajímavě.

Text: Pavlína Nouzová

Foto: www.surlatable.com; www.skloaprocelan.cz; www.dokuchyne.cz; www.profimedia.cz