Někdo používá kuchařku skoro pořád, protože si prostě nedokáže zapamatovat všechny ingredience nebo správný postup, a jiný jen výjimečně, když zkouší nový recept. Další doma pečlivě opatruje sešit, do kterého loví nové zajímavé recepty z časopisů, televizních pořadů a od přátel nebo v něm naopak ukrývá rodinné poklady po babičkách. Ať tak či onak, komplikace nastává v momentě, kdy je třeba začít s vařením. Kniha se položí na místo, které je blízko na doběhnutí, ale bude dostatečně daleko od škvířícího oleje či rozváleného těsta, připraví se všechny suroviny, aby byly v pravý okamžik po ruce, a začíná se pendlovat mezi kuchařkou a pracovní plochou. Aby toho nebylo málo, tak se sem tam kuchařka začne zavírat. Jediný způsob, jak se z podobné situace dostat, je zakoupit stojan na kuchařku!

 

Pomůže elegantní i zdobený

Pro ty, kteří moc často kuchařku neotevírají, pochopitelně stačí stojan skládací, který může zbytek roku odpočívat ve skříni. Kovové nebo dřevěné modely mívají jednodušší, elegantní tvary, aby zdobení nepřekáželo při skládání. Levné plastové verze nemá moc cenu zkoušet. S tenkým sešitem si sice poradí, ale objemnější kniha už může představovat problém. Častější uživatelé kuchařek asi raději sáhnou po některém z dlouhé řady stojanů určených pro vystavení v kuchyni. Širší užití mají stojany na kuchařku, které jde pověsit vedle kořenek a dalších pomůcek na závěsnou lištu nad kuchyňskou linkou. Mívají ve spodní části poličku, která se v mezičase může hodit na odkládání jiných věcí. Kovové stojany se ve většině případů vyrábějí stylizované do francouzského či venkovského stylu. Jejich bytelná konstrukce sice nejde skládat, ale zase dokáže působit jako výrazný doplněk interiéru. Některé modely mají navíc šikovný držák stránek nebo alespoň záložku. Ať se nakonec vybere jakýkoli typ stojanu, jisté je, že rozložená či alespoň připravená kuchařka v kuchyni působí opravdu efektně a přidává pocit domova a zabydlenosti.
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: Alessi, Almara Shop, Kika, Zassenhaus, home-decor, noto, in-side, concept, lapetitefrance