Bez ozdobeného stromečku, to by snad ani nebyly Vánoce, potvrdí vám většina lidí, kterých se zeptáte. Tak důležitý pro nás je. Klikněte pro větší obrázek!Pichlavá historie

Vánoční stromeček přišel do českých zemí ze sousedního Německa a v českých domácnostech začal objevovat teprve v první polovině 19. století. Obvyklou součástí výzdoby interiéru se však u nás stal až takřka o sto let později. Nejprve se ve světnici nebo v bohatších domech v jídelně zavěšoval nad jídelní stůl špičkou dolů. Dnes má stromeček u většiny z nás své stálé místo, kam se každoročně připevní do stojanu a na Štědrý den ozdobí, aby večer měl Ježíšek kam dát dárky. Tím místem je obvykle obývací pokoj, jídelna nebo kuchyně. Někteří lidé dokonce zdobí stromečky dva.

Stromeček v kuchyni?

Při umístění stromečku do kuchyně je důležité, aby s ní  ladil, a z praktického hlediska, aby vám v kuchyni nepřekážel. Klikněte pro větší obrázek!   Pěkně ustrojený vánoční stromeček patří mezi nejhezčí dekoraci, která je nám navíc vzácná. Vánoce jsou pro mnoho hospodyněk i nadále náročnými svátky, kdy tráví mnoho času v kuchyni, a tak se nikdo nemůže divit, že si zde přejí mít i stromeček. Svátky jsou také obdobím návštěv, které hostíme často v kuchyni, a to je druhý důvod, proč sem tento zelený symbol života umístit. Také slavnostní štědrovečerní menu se obvykle podává právě tady. A když máte málo místa? Ozdobte si jeden malý stromek jako dekoraci do kuchyně, a druhý, větší dejte do obývacího pokoje. 

Aby mu to slušelo

Pečlivě ustrojenému stromečku to bude v kuchyni slušet jedině v případě, že bude ladit s celkovým designem kuchyně. Pokud máte milou kuchyni v rustikálním duchu, bude to v ní slušet hustému smrčku nebo jedličce se slaměnými ozdobami a červenými mašličkami nebo se zdobenými perníčky. Pokud se vám stromeček do kuchyně nevejde, můžete si tam dát alespoň malé dekorativní ministromečky. Třeba na stůl. Klikněte pro větší obrázek!V moderní kuchyni s lesklými dvířky v pastelových barvách se zase bude dobře vyjímat stromeček s několika jednoduchými ozdobami, které sladíte s barvami dvířek. Do retro kuchyně si klidně pověste staré ozdoby! A nezapomeňte na jednu důležitou věc – stromeček postavte tak, aby nebyl přímo u topení a aby příliš nepřekážel!

Ne každý má místo

I když máte v kuchyni tak málo místa, že se vám tam ani malý stromek nevejde, nemusíte být smutní. Dopřejte si třeba porcelánový servis zdobený stromečky. Nebo vázu se zelenými ozdobenými větévkami.

Text: Markéta Veselá

Foto: www1.macys.com, www.svatecni.webgarden.cz, www.profimedia.cz