Ze všech stran se ozývá, jak je pro dětský vývoj důležitá pořádná snídaně. Ani dopolední svačina a oběd by se ale neměly podceňovat.

 

Jedlíci a nimrové

Prý existují děti, které nedělají s jídlem žádné problémy a snědí potraviny, které jsou jim předloženy. V talíři se nenimrají a maso nepitvají. Ostatní děti ale před odchodem do školy nesnídají, vyhazují svačiny nebo odmítají navštěvovat školní jídelnu. Některý rodič neochvějně pokračuje v boji s větrnými mlýny a stále znova a znova připravuje snídani a balí svačinu, méně trpělivý vyměkne a vybaví radši dítě jistým finančním obnosem v naději, že si ve školním automatu či blízkém stánku pořídí alespoň něco k jídlu. Přemlouvat zatvrzelého potomka ke konzumaci doma vyrobených pokrmů můžete i pomocí hezkých předmětů přibalených ke svačině. Ale hezky popořadě, nejdřív přichází na řadu snídaně.

 

Lákavým obalem proti zatvrzelosti

Snídaně malého školáka zaručeně zaujme, pokud bude naservírovaná v nádobí s vtipem. Talířek s barevným obrázkem, který se s ujídáním pomalu odkrývá, nebo miska neobvyklého tvaru může dítě zaujmout natolik, že chvilku u stolu vydrží. Zatímco jedno dítě preferuje stále stejný talíř, jiné se dá nalákat na změnu. Pak je třeba mít v zásobě několik kusů nádobí a střídat hrnek s medvídkem za hrnek s pejskem. Další gastronomickou zastávkou během dne je svačina. V současné době sice trendy v oblasti stravování vyzdvihují domácí přípravu jídla ze zdravých surovin, na dítě však lákavěji působí barevné obaly průmyslově vyráběných pochutin. Maminčina houska se šunkou jim může konkurovat pouze v případě, že bude zabalena do atraktivní krabičky nebo pytlíku. Děti odmítající obědy ze školní jídelny naopak preferují domácí stravu, což se dá v tomto případě považovat za určitou výhodu. Odpadá tím totiž starost, jak dítě zaujmout domácím dílem a jde „jen“ o to, jak předem připravený oběd zabalit, aby v pořádku a ideálně v teple vydržel až do poledne. Naštěstí nabídka termotašek a nepropustných boxů je široká, některé sady mají integrovaný i příbor nebo oddíly na více druhů potravin. Přesto nejde jejich atraktivní vzhled pominout zcela, jeho prostřednictvím totiž musí větší dítě či student získat pocit, že patří mezi dospělé. Jinak jíst nebude. Takže nezbývá než hliníkový ešus odvézt na chalupu a pořídit elegantní krabičku se speciální neoprenovou kabelkou. Ale co by trpělivý rodič pro vidinu polknutého sousta neudělal, že?
 

Víte, jak správně zařídit dětský pokoj? Čtěte Dětský pokoj pro holku a kluka: Jak ho zařídit?Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: www.designbag.cz, Koziol, Naoko, Tescoma, www.zelenadomacnost.com, www.skolni-batohy.cz