Na čem úklid závisí?

Údržbu podlahy je třeba přizpůsobit především materiálu, z kterého je vyrobena, ale také velikosti místnosti. Intenzitu uklízení také většinou volíme podle toho, zda jsou v bytě zvířata nebo malé děti. Jedno ale platí v každém případě – pokud uklidíme denně aspoň trochu, nebude se v místnosti hromadit tolik prachu.

 

Každodenní péče

Plně postačuje, pokud denně podlahu alespoň zameteme. S tím mohou pomoci také naše ratolesti, většinou je tato činnost baví a získají tak nejen základní návyky, ale také důležitý pocit vlastní potřebnosti. Zametat můžeme buď klasickým smetákem nebo suchým mopem.

 

Náš tip! Znovu se do módy dostávají mechanické zametače, které se hodí na všechny povrchy. Jejich ovládání je jednoduché a praktické. Přístroj díky kartáčům během jednoho přejetí namete veškeré nečistoty, jako jsou vlasy, drobky nebo prach , které pak vysypeme do koše.

 

Električtí pomocníci

Stále více domácností disponuje robotickými vysavači, kteří zažívají velký boom. Hodí se určitě i do kuchyně, kde nám usnadní hodně práce. Praktické je mít po ruce také některý z podlahových vysavačů pro případ, že se v kuchyni stane nějaká menší nehoda. K dostání jsou různé víceúčelové vysavače, tyčové modely a vysavače ruční. Pokud plánujete používat vysavač jen pro vyčištění malé plochy, stačí lehčí ruční typ. Tyčové akumulátorové vysavače už hravě zvládnou celou místnost. Zakoupit můžeme i luxy s mokrým vysáváním, ty se ale většinou využijí spíše v případě, že máme v bytě také koberce.


Náš tip! Pro opravdové milovníky úklidu doporučujeme nákup parního mopu, který dokonale vyčistí i všechny spáry na podlaze.

 

Mopy versus klasická košťata

Mopy také zažívají velký boom. Existuje jich celá řada druhů. Využití ale samozřejmě zůstává obdobné klasickému hadru nasazenému na koště. Výhodou hadru na koštěti je možnost kdykoli hadr sundat a vypláchnout, případně zakoupit poměrně levně hadr nový. Na druhou stranu se ale musíme máčet ve špinavé vodě se saponátem a hadr z koštěte padá.


Mopy mohou na druhou stranu stát až tisíc korun, navíc je k nim třeba čas od času zakoupit nový nástavec (který stojí i více než třetinu ceny celého mopu!), jejich použití je ale podstatně praktičtější. Mopy můžeme rozdělit na třásňové nebo také rotační a mopy ploché. Oba druhy mají své výhody i nevýhody. Třásňový mop, tzv. twister, se dostane i do rohů, často se ale rychle třepí. Ploché mopy, zejména ty větší, pak mohou být poněkud nemotorné, zejména v menších a členitých prostorách. Některé mopy se prodávají složené v krabici, včetně násady. Pozor, u těchto typů na „fórové“ kousky, které se budou samy skládat, i když nechceme. V obchodě vyzkoušejte také kvalitu ždímače. Když už kupovat mop, je lepší připlatit si za kvalitní značku, od které není problém ani sehnat náhradní díly po několik příštích let.

 

 

Čističe a leštěnky mohou usnadnit práci

Na trhu je nyní k dostání široká paleta různých saponátů a čističů podlah. Vybrat si tak můžete typ vhodný přímo pro materiál, ze kterého je zhotovena vaše podlaha. Při testování se nám příliš neosvědčily přípravky typu 2 v 1 – čističe a leštěnky naráz.


Doporučujeme spíše použít čas od času vodu s čističem a následně podlahu natřít leštěnkou, která se už neoplachuje. Nejenže je podlaha krásně lesklá, ale vydrží také déle čistá, ale zároveň ji ochrání. Jen pozor na to, že může po několik prvních dní trochu více klouzat, než jste zvyklí. I na to ale výrobci často myslí, a nabízí typy s protiskluzovými složkami.


Text: Zuzana Veselá
Foto: www.isifa.com
 Autor: Zuzana Veselá | Fotografie: www.isifa.com